• BIST 94.219
  • Altın 252,070
  • Dolar 5,8343
  • Euro 6,5347
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

İyi niyetin bedeli bu mu?

26.08.2014 17:23
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Bilindiği gibi Suriye’de çıkan savaş nedeniyle hükümet savaştan kaçanlara kapıları ardına kadar açmış ve iç savaştan kaçanların ülkemize sığınmalarına gereken her türlü olanak sağlanmıştı. İlk etapta tahmin edilen öve sığınacakların sayısının az olacağını düşünen iktidar ne yazık ki kaş yapayım derken göz çıkarmış ve tahmin edilen sığınmacı sayısı 2 Milyona ulaşarak işin içinden çıkılmaz bir durum arz etmiştir.

Ülkemizin çeşitli il ve ilçelerine yerleşip hükümetten gereken her türlü yardımı almalarına rağmen bununla yetinmeyip bu kez de gerek hırsızlık gerekse de huzur bozucu tutum öve davranışlar içine girerek ülkemizde var olan huzurun bozulmasına neden olmaya başladılar. Son zamanlarda yerleştikleri il ve ilçelerde takındıkları tutum ve davranış nedeniyle büyük tepkilere neden olan Suriye vatandaşları artık gittikçe istenmeyen insanlar olarak algılanmaya başladılar.

İlimizde de özellikle gündelik olarak çalışan ve bu yoldan ekmek parası kazanan işçilerin ekmeğini bile ellerinden almaya başladılar inşaatlarda normalde 70- 80 lira gündelik alan yerli işçilerimize nazire yaparak 30- ila 35 lira ücretle çalışmaya başlayan Suriyeli sığınmacılar bu tutum ve davranışları nedeniyle gündelikçi işçilerimizin de ekmek parasını kazanmanın önünü kesmiş bulunmaktadırlar.

Kalifiye eleman olmadıkları ve daha önce böylesi bir işte çalışmadıkları için son derece deneyimsiz olmalarına rağmen bu insanların inşaat sahipleri tarafından çalıştırmayı yeğlemeleri yapılan inşaatların da ne kadar sağlam olduğu şüphesini kafalarda oluşturmuştur.

Yerli gündelikçi işçilerden daha az ücretle çalıştıkları için tercih edilen Suriyeli işçiler bir bakıma bizim saatlerce cumhuriyet meydanında oturup iş bekleyen gariban işçilerimizin de işsiz kalmalarına neden olmaktadırlar.

Tamamen insani bir niyetle ülkemize sığınmalarına neden olanların bu ülkenin insanlarına saygı göstermesi ve şükran borçlarını ödemeleri gerekirken ülkemizde yerleştikleri yerlerin huzurunu, oradaki insanların ekmeğine mani olmaları kesinlikle kabul edilemez. Bu yetmiyormuş gibi hırsızlık, dilencilik yapmaya yeltenmeleri de bu işin cabası olmuştur. Ülkemize sığınan daha nice dış ülke insanı vardır ama hiç birinden bu güne kadar şikayetçi olunduğuna tanık olmadık.

Örneğin Afgan vatandaşlarının son derece onurlu olduklarını,. Kesinlikle dilenmediklerini., hatta verilen yardımları bile kabul etmediklerini görmekteyiz ama Suriye’den gelenler ne yazık ki bunlar gibi erdemli değiller. Dilenenlerdin bir zara kamplara yerleştirileceği sözleri verildi ama dinleyen kim? bir çoğu özellikle küçük çocukları sırtlarına alarak dilenmeye çıktıkları ve duygu sömürücülüğüne yeltendikleri aşikar olarak gözlenmektedir. Cadde ve sokaklarımızda avuç açıp dilenen bu insanlara devlet zaten gereken yardımı yapmakta, barınmalarını sağlamaktadır.

Hal böyle iken dilenmeyi kendilerine alışkanlık yapanların da özsellikle gece saatlerinde mesleklerini icra etmeye başladıkları gözlenmektedir. Yetkililerin bu konuya gereken hassasiyeti göstermeleri ve vatandaşı son derece rahatsız eden bu tip insanlara gereken önlemi almaları kaçınılmaz olmalıdır. Kendi fakirimizi bile doyuramaz halde iken nereden geldikleri bile belirsiz bu dilenci furyasına artık dur demenin zamanı gelmiştir. Lütfen bu konuya gereken hassasiyeti gösteriniz ve ilimizi bu olumsuzluklardan kurtarma adına gereken tedbirlerin alınmasında büyük yarar olacaktır.

Hükümetimizin iyi niyetle sığınmalarına olanak sağladığı bu insanlara gereken yardım yapılmakta dır ama bunu suistimal edenlerin sayısında da önemli bir artış gözlenmektedir. İyi niyetimiz her zaman galebe gelmiştir ama iyi niyetimizi kötü amaçla kullanmak isteyenlere de kesinlikle müsaade edilmemelidir diye düşünüyoruz.

 

Bu yazı toplam 627 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim