• BIST 94.219
  • Altın 254,250
  • Dolar 5,8719
  • Euro 6,5725
  • Batman : 24 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

KAİNAT VE İNSAN BAŞIBOŞ DEĞİL...

25.01.2016 13:49
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Her sanat eseri sanatçının maharetini gösterir. Kainat büyük bir sanat eseridir. Büyük bir dekorasyon misali desenli, nakışlı, renge -renk çiçekli, süslü, müzeyyendir.  her bir ağaç, o ağacın  meyvesi, yaprağı dalı, kökü harika bir sanat eseri olduğunu gösteriyor.

Denizler, dağlar, nehirler, ormanlık alanlar, çöller, tepeler, taşlar, toprak dünyada gözle görülen her madde, canlı- cansız , insan, hayvan ve bunların  dünyalarını yapılış şekillerini gözlemlediğimizde harika bir sanat eseri olduğunu anlamak mümkün.

     Dünya gezegeni kendi ekseni etrafında dönmesi, gece ile gündüz meydana geliyor.  Dünyanın güneş etrafında dönmesi mevsimleri oluşturur. Kendi ekseni etrafında dönmesi saatte yüz altmış km hızla dönmekte. Şu ayet-i kerime bizi düşünmeye sevk ediyor.; '' Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir.Bu mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah'ın takdiri (düzenlenmesidir.)'' ''Ayın dolaşımı için de konak yerleri ( evreler) belirledik.Nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur.'' Ne güneş aya yetişebilir, nede gece gündüze gündüzü geçebilir.Her biri bir yörüngede yüzmektedir.'' ( Yasin süresi. ayet.38.39.40) buyurarak fenni bir ilme işaret ediyor.

     Okula gitmemiş, kimseden eğitim ve öğretim görmemiş,  ümmi ( Okuma bilmeyen)  Hz. Muhammet (a.s) ın bu harika ilmi ve  fenni konuları  izah etmesi, coğrafi  ilmin bir gereği olan dünya, ay, güneş, güneş sistemin ve gezegenlerin hareketlerini anlatması kendi kendine bilmesi düşünülemez. Dolayısıyla bu ilimleri bilen insanlara anlatmasını emreden büyük Allah'ın kudretiyle oluştuğunu vahiy meleğin talimatıyla o peygambere bildirmiştir. Kuran ilahi bir mesajdır.

    Kuranın ilahi bir Mucize olduğunu, vahye dayalı olduğunu, Cebrail adlı meleğin öğretmesiyle Allah'tan aldığı talimatları  kulu ve elçisine Muhammet(a.s) av bildirmiş o müstesna şahsiyetler,( peygamberler) de insanlara Allah'ın mesajını tebliğ etmişler, başta   kendileri bu emirleri yaşamışlar, uygulamışlar, sonra insanlara bu konuyu  tebliğ etmişlerdir.

    İnsan başıboş değil, kendi kendine var olmamıştır. ona akıl, anlama, konuşma, düşünme, fikir üretme, ilim sahibi olma gibi yeteneklerle donatan Allah, kulunu sorumsuz, başıboş yaratılması düşünülemez. İnsan harika bir sisteme, donanıma sahiptir. kalp, beyin, böbrek,göz  gözün görme özelliği, kulağın işitme, dilin tat alma, zevk alma donanımı gibi bu lezzetleri nimetleri veren Allah,  bu organların Allah'ın istediği istikamette kullanması gerektiğini Allah'ı tanımak, ona şükran borcunu yerine getirmek, kulluk şuuru  ile dünya misafirhanesinde hayat sürdürmesi gerekir.

  Direksiz duran  gök kubbe, yağmur yüklü bulutlar, ormanlar, denizle ve denizlerin  içinde ki nimetler, yer yüzü insana bir sofra gibi nimetlerle donatılması , gök kubbeyi bir tavan, güneşi bir elektrik lambası gibi takan, ışığı insanın imdadına yetiştiren , ondan istifade etmesini sağlayan, gece ile gündüzün ardı ardınca sevk ve idare edilmesi, hayvanların etinden,sütünden, derisinden ve tüyünden istifademizi sağlayan,, su  ve yerin altından su  kaynaklarını depolayan içmemizi sağlayan, topraktan yetişen binlerce sebze ve meyvelerin yetişmesi, insanın sofrasında, insana takdim edilmesi tesadüf eseri olması düşünülemez.  akıllı insanın  bütün bu işlemlerin kendi kendine oluyor dememeli.  bedavadan insana hediye ediliyor demesi aklın  kabul edeceği bir düşünce olamaz  diye düşünüyorum.

     O halde, kainatın en harika eseri insandır, kainat ve kainatta olan her şey insan için yaratılmıştır. insanında bu dünya misafirhanesinde başıboş olamaz. İnsanında Allah'a saygı ile  kulluk etmek, onu tanımak, şükretmek, zikretmek , Bu nimetleri  veren Allah 'a karşı  şükür, zikir ve fikirle borcunu ödemeli. ...

Bu yazı toplam 789 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim