• BIST 95.193
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7581
  • Euro 6,5591
  • Batman : 35 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Kara tablolar çizilmesin

24.02.2014 20:02
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

İnsanlar, seçim nutuklarında kara tablolar değil umut ve moral bulmak istiyor. Yerel seçim öncesinde ülkeyi baştanbaşa dolaşıp vatandaşın oylarına talip olanların bugün ortaya koyduklarını performanstan hiçbir insanın memnun olduğunu kimse iddia edemez. Siyasi parti liderlerinin son zamanlardaki propaganda konuşmalarını sanırım hepiniz dinlemişsinizdir. Hiçbir liderin gelecekle ilgili konuştuğunu, vatandaşın refah düzeyini iyileştireceğini söylemek yerine birbirlerini karalama kampanyasını yeğlemekte olduklarını da yine sanırım izlemişsinizdir. Düşünüyorum da 17 Aralık operasyonu olmasaydı liderler bu seçimde konuşacak neyi bulacaklardı bunu son derece merak ediyorum.

Yapılan konuşmalarda sadece operasyon, paralel devlet, haşhaşçılar, cemaat, internet yasağı gibi söylemler sıralanıp duruyor. Binlerce vatan9daşı meydanlara doldurup onlar kendileri için bir müjde ya da umut verici bir söylem beklerlerken, konuştukları konuları duyduğunda vatan8daşın kafasını allak bullak ediyor, vatandaşın beklentisine kesinlikle yanıt verilmediği gibi felaket telallığı yapılarak ülkenin üzerindeki kara bulutların dağılmayacağı imajını yaratıyorlar liderler sadece birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya dökme çabasını sürdürürken vatandaşlar kime güvenip, kime güvenmeyeceğini bile şaşırmış duruma getirilmiştir.

50 yıldır siyasetin söylemi aynı nakarat gibi yinelenip duruluyor. Vatandaş liderlerden ciddi devlet adamı profiline hasret kalmıştır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her konuşmasında sadece 17 Aralık operasyonunu, CHP’yi MHP’yi ve BDP’yi suçlayıp duruyor da vatandaşa gelecekle ilgili hiç ama hiçbir umut verme gereğini duymuyor. 12 yılı aşkındır iktidarda bulunan Erdoğan’ın bu uzlaşma düşünülmeyen tavrını tüm vatandaşlar üzülerek izlemeye koyulmuş, ne yapacağını bilemez duruma gelmiştir.

Başbakan bu siyasi liderlere çatınca da muhalefet de eli kolu bağlı durmayıp kendisine laf yetiştirme işiyle uğraşıyor yani vatandaşın geleceği onlar için hiç ama hiçbir şey ifade etmiyor. İşçi alın terinin karşılığını alamıyor, emekli kesim zaten çoktan beridir unutulmaya mahkum edilmiş, asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız sefilleri oynuyor, simit parasından kurtarılsın talimatına rağmen hala sadaka niteliğindeki ücretle kuntakinteleştirilmiş nasıl olsa buna alışmışlar deniliyor.

Liderler sadece 30 Mart’ta çıkacak sonuca endekslenmiş vatandaşın sorunlarını bir kenara itmişlerdir. Vatandaşı hiçe sayan sorunlarına lakayt kalanlar hala vatandaştan medet umup oylarına talip olma basiretsizliğini gösteriyorlar. 17 Aralık operasyonunda olup bitenlerin üstü örtülemez, suç işleyen, yolsuzluğa adı karışanlar kimler olurlarsa olsunlar bunun bedelini ödemek durumundadırlar. Bakan çocukları olsa, Başbakan çocukları da olsalar bunun bir şey ifade etmemesi gerekir. Yeter ki adalet yerini bulsun ve suç işleyenin yanında kar kalmasın. Bir banka müdürünün evinde trilyonlara varan ve ayakkabı kutularında banyo keselerinde bulunan paraların hesabı neden en ince teferruatına kadar incelenmiyor ve neden kısa bir süre içinde tutuklu bulunduğu hapishaneden salıveriliyor. Bunlar vatandaşın kafasını kurcalanmıyor mu sanılıyor?

Kim ne derse desin ve kimler ne kadar masum olduklarını iddia ederlerse etsin 17 Aralık operasyonu vatandaşın kafasında çözümlenemeyen acabalar yaratmıştır. Her ne kadar başbakan bunun üzerini örtme çabasına girse bile. Ortada işlenmiş bir suç var ve bu suçu işleyenlerin cezasız kalmama gibi bir gerçeği olmalıdır. Bu yüzden seçimler yaklaşıyor diye sadece 17 Aralık operasyonunu dillendirip meydanlarda alikıran baş kesen laflar söylemleri vatandaşı tatmin etme yerinen kuşkulara sürüklüyor bilesiniz. Liderleri dinlemeye meydanlara sadece o partiye bağlı insanlar gitmiyor, muhalefete oy verecekler de gidip dinleme gereğini duyuyor. Kalabalıklar büyüdükçe liderler de şahlanıp söylemlerini nasıl kullanacaklarını bile heyecandan unutup sallayıp duruyorlar.

Vatandaşın oylarını isteme gibi bir mecburiyetleri oluşunca vatandaşın ayağına gidip el pençe divana durma gibi bir taktikleri de zaten ezelden beri var ancak vatandaş bunlardan artık bir şey gelmeyeceğini biliyor ve umutsuzca da olsa onları dinmek için meydanlara gidiyor. Liderlerin söylemlerini dinledikçe de ne kadar haklı olduğunu biliyor içinden öfkeyle karışık gülücükler dökülüyor dudaklarından. Bu ülkenin insanı artık hiçbir lidere güvenme gibi bir düşünce içinde hissetmiyor kendisini. Geleceği ile ilgili hiçbir umuda da kapılmıyor. Sonuç olarak liderler kaş yapayım derken üzülerek ifade etmek isterim ki göz çıkarmayı yeğliyorlar. Yazık bu ülkenin insanına yazıktır bu güzelim ülkeye...

Bu yazı toplam 638 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim