• BIST 98.028
  • Altın 258,280
  • Dolar 5,7049
  • Euro 6,3986
  • Batman : 17 °C
  • Belediye taziye yemeklerini kesti
  • "Güvenlik soruşturmalarında referans FETÖ"
  • 18 ton atık toplandı
  • Belediye taziye yemeklerini kesti
  • "Güvenlik soruşturmalarında referans FETÖ"
  • 18 ton atık toplandı

Kazanan Batman Olsun!

04.06.2015 15:09
Kazanan Batman Olsun!
Çözüm süreci birilerinin iki dudağı arasında olmamalı. “tamam”, “devam” denilerek bu insanların özel duyguları ile oynamak herhâlde, bundan daha ağır bir şey olamaz.

Çözüm süreci birilerinin iki dudağı arasında olmamalı. “tamam”, “devam” denilerek bu insanların özel duyguları ile oynamak herhâlde, bundan daha ağır bir şey olamaz.

Ferit Tunç Kimdir? 

1983 Batman doğumlu Ferit Tunç, ilk, orta ve lise öğrenimini Batman’da tamamladıktan sonra 2005 yılında Marmara Üniversite Gazetecilik Bölümü’ne yerleşti. Üniversite öğrenimi sırasında 2006 yılında BADER (Batmanlılar Derneği) bünyesinde öğrenci komisyon başkanlığı yaptı ve derneğin yönetiminde yer aldı. 2008 yılında arkadaşlarıyla birlikte Ortak Çözüm Dergisini kurarak, 2 yıl boyunca derginin genel yayın yönetmeliğini yürüttü. Üniversite yıllarında BEKA-DER’in de (Batman Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği) kurucu başkanlığını yaparak, sosyal sorumluluk çalışmalarında aktif rol aldı. 2012 yılında Mira Aktüalite Dergisini çıkarmaya başladı. Dergi yayıncılığıyla geçen 8 ayın ardından 1 Eylül 2013 tarihinde Batman Yön Gazetesini çıkararak aktif gazetecilik hayatına başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde onlarca makalesi yayınlanan Tunç, halen BEKA-DER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam etmekte olup, Batman Yön Gazetesi’nde Yazı İşleri Müdürlüğü yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Tunç, orta derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.

ferit.jpg

sizi aday olmaya iten nedir?

Elbette ilk nedeni Batman’a yarar sağlayabilmek. Şehrimizin gelişiminde bir nebze de olsa emek vermek. Bunun dışındaki en önemli etken ise partiler tarafından Batman’da gösterilen milletvekili adaylarına tepki olarak milletvekili adaylığı başvurusu yaptım. 

Bu kararı aldığınızda en yakın çevrenizdeki dostlarınızdan, ailenizden, sizi tanıyanlardan nasıl bir tepki aldınız?

 Açıkçası başta ailem olmak üzere dostlarım çok şaşırdılar. Bir taraftan siyasi partilerin aylardır içine girdiği telaş, tartışmalar, efendim buradan fazla bir vekil alayım hesabı yapılıyorken; hiçbir maddi gücü olmaksızın benim böyle bir kararımın olması elbette ki çevremdeki herkesi şaşırtmıştır. Ama şunu çok samimi bir şekilde söyleyeyim; bu kararı alırken her şeyi göz önüne aldım. Başta ailemin tepkisini, arkadaşlarımın, dostlarımın tepkisini, Batman halkının tepkisini, adaylığımın olumlu ve olumsuz olabilecek yanlarını; ama nihayetinde adaylığımın Batman’ın yararına olacağına kanaat ettim ve kesin kararımı verdim. 

“Batman İdareci Anlamında Sahipsiz” 

Bunu idari anlamda söylüyorum. Sadece yatırım anlamında söylemiyorum bunu. Bugün Batman lobisinin olmaması sahipsizlikten kaynaklanıyor. Bugün işsizlikte neden birinci sıradayız ki? Eğitim konusunda birkaç yıl önce iyi yerlere çıkmışken birden diplere düştük. Oysaki Batmanlı gençler zeki gençlerdir, çalışkan gençlerdir. Biraz destek olunduğu takdirde eğitim seviyelerini üst seviyelere çıkaracaklardır. Bugün hükümet bu anlamda “sürekli kompleksler” yaptık diyor ama bu komplekslerin içi ne kadar dolduruluyor? Bunu tartışmak gerekiyor. Demek ki siz sadece fiziksel anlamda kompleks yapıyorsunuz ama içerisine donanımlı eğitimciler, idareciler getirmediğiniz zaman o sadece bir dört duvar olur.

Batman için ne sözler verildi ve unutuldu ?

Yerel seçimlerde olsun genel seçimlerde de siyasetçilerin hep yaptığı şey seçildikten sonra verdikleri vaatleri unutmak. Unutulan sözlerden bir tanesi İluh Deresi. Batman’ın kanayan en büyük yaralarından bir tanesidir. Seçildiğimiz takdirde bu sorunu hükümete dayatacağız. İluh Deresi’nin ıslah edilmesi Batman’ın en doğal hakkıdır. Merkezi hükümet o sarayları her şeyi büyütürken bir dereyi ıslah edemiyorsa onun hesabını da bizler sormalıyız. Çünkü o paralar bizlerin cebinden çıkıyor. Dolayısı ile halk arkamızda durduğu takdirde o halkla birlikte, başını ben çekeceğim ve kapıya dayanacağız. Siz bu sorunu bitirmediğiniz takdirde biz bu kapıdan ayrılmayacağız, diyeceğiz. 

Partilerin seçim çalışmaları  

Batman’da bu yıl devam eden seçim çalışmaları en düşük profilde diyebiliriz. Benim aday olmamdaki etkenlerden biri de bu. Batman halkının beklentisi dışında adayların gösterilmesi. Bunu siyasi partiler kabul eder ya da etmez ama şu bir gerçek ki bu seçimde Batman seçmeninin beklentisinin çok altında adaylar seçime dahil edildi. Bu nedenle seçim atmosferinde bir kopukluk oldu. Bunun dışında AK Parti’de biraz sıkıntılı günler yaşandı. İlk etapta Emin Ekmen’in istifası ile şaşırtıcı bir durum oldu. Sonrasında seçim lokalindeki silahlı saldırıda bir vatandaşın ölümü sadece Ak Parti’de değil tüm insani duygularını yitirmemiş herkeste bir üzüntü yarattı. O taziye döneminde siyasi partilerin ya da bağımsız adayların seçim çalışmalarını yürütmeleri pek etik de değil insancıl da değildi. Bu nedenle o dönemde yaklaşık 10 günlük bir durgunluk oldu. Sonrasında bir türlü o seçim havasına girilemedi, seçim mitinglerinin dışında…

Sizce de bu seçim kritik bir seçim mi? 

Kendimi bir Seçmen olarak bildim bileli tüm seçimler çok önemli ve kritik gösterilmiştir halka; ama ne hikmetse çok kritik gösterilen tüm seçimlerde de seçmenin beklentilerinin çok gerisinde kararlar alınmıştır partiler tarafından dolayısıyla adaylık kararımda da bu seçimin çok kritik olup olmadığından çok Batman'ın hayrına olur mu olmaz mı üzerinde gel-gitler oldu. Ayrıca herhangi bir partiden olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadım ve tam aksine partilerin beni tanıyan adaylarıyla birbirimize başarı dileklerinde bulunduk ve olması gereken de budur.

ferit2.jpg

 Baraj ile HDP’yi nasıl yorumluyorsunuz?

Sonuç itibarıyla ben demokrasiye inanan birisiyim. İnsan haklarına saygı gösteren birisiyim. İnanıyorum, beni tanıyanlar da öyle biliyordur. HDP’nin barajı aşması bu ülkeye bir kazançtır, kayıp değildir. Aslında barajların olması yanlıştır. Tabi ki barajları kökten kaldıralım demiyorum; Ama çok adaletsiz bir şekilde yüzde 10 barajının olması da demokrasiye aykırıdır. Bunu çok çok daha aşağılara indirebiliriz. Yüzde 5 de belki fazladır. Ama hiç olmasın demek de bence o da doğru değildir. 

 

Çözüm sürecine bakış açınız?

 

Çözüm süreci elbette ki ilk başta bizde güzel sonuçlar vermeye başladı; yani çözüm süreci nihayete erdiği takdirde elbette hepimiz rahatlayacağız. Ama bu süreç aşama aşama çok yavaş bir şekilde ilerlediği için şunu açık söylemem gerekiyor ki; herkesin bazen bizim de kafamızda ciddi soru işaretleri kalmıyor değil. Acaba ya çözüm süreci yarıda kalırsa, bunlarla yaşıyor olmamız bizi sıkıntıya sokuyor. Yani birilerin iki dudağının arasında “tamam” “devam” denerek bu insanların özel duyguları ile oynamak herhâlde, bundan daha ağır bir şey olamaz. İşte bundan dolayı çözüm sürecinin bir taraftan evet güzel bir süreç; barışa özlem, barışın umudu. Öbür taraftan acaba bu umudu kaybedecek mi diye telaşı içinde olmamız da ayrı bir kaygı. Dolayısıyla bundan bir rahatsızlığımız var. Çözüm sürecinin elbette arkasındayız ve arkasında durmamız gerekiyor. Sonuna kadar da destekçisiyiz.

 

Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Yani şimdi başkanlık sistemi diyoruz da nasıl bir başkanlık sistemi? Benim için başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi çok da önemli değil. Eğer gerçekten halk başkanlık sistemi ile mutlu olacaksa diktatörlük ise diktatörlük olsun. Ama yeter ki halk mutlu olsun. Benim için başkanlık sistemi olup olmayacağı çok da önemli değil. Halk mutlu olacaksa bu sistemi de kesinlikle desteklerim. Ama halkın mutsuzluğu için veya tek kişinin diktatöryası için, halktan ziyade kişinin mutluluğu için başkanlık sistemine geçilecekse elbette bu demokrasiye de uymaz ve bunun karşısında oluruz. Bunu desteklememiz söz konusu olamaz. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? 

Batman bizim için çok önemli bir şehir. Mayası ile büyüdüğümüz bir şehir. Hemşerilerimiz, seçmenlerimiz beni seçer ya da seçmez veya hangi adayımız meclise giderse gitsin Batman için elinden gelenini yapsınlar. Batman halkı hak etmediği bir yerdedir. Artık hak ettiği yere geçsin istiyorum. Kazananlar artık Şahıslar değil Batman olsun ve Ümit ediyorum ki Batman halkı bunları da düşünerek sandığa gider. Şu ana kadar kimi antidemokratik olaylar dışında seçim çalışmaları güzel bir ortamda sürdü. Diliyorum ki son ana kadar da böyle devam eder. Son olarak tüm adaylara ve siyasi partilere başarılar diliyorum.

Bu haber toplam 1651 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
barıştan yana
06 Haziran 2015 Cumartesi 10:56
10:56
batmanın kazanması ve huzun kavuşması için oyum akpartiye
95.13.208.115
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim