• BIST 94.219
  • Altın 252,214
  • Dolar 5,8343
  • Euro 6,5347
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

KİN VE DÜŞMANLIK...

25.05.2016 13:35
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Toplumları, milletleri, devletleri geri bırakan, maddi ve manevi alanda gelişmeyi engelleyen en büyük hastalık kindır, yani gizli düşmanlık beslemektir. Milletlerin, ekonomik alanda, refah düzeyin yükselmesi, ilerlemesi, teknolojik, kültürel, sosyal ve ahlaki yönden gelişmek, ilerlemek istiyorsak ki, bu ilerlemeyi herkes ister kin ve düşmanlık hastalığını,ırkçılık hastalığını,tembelliği yenmemiz lazım.

AB (Avrupa Birliği) ülkeler eğitimli, bilgi donanımlı, ilim yolunda, maddi refah düzeyi yükselmiş ülkelere baktığımızda bu hastalıkların olmadığını görüyoruz.. Japonya, Almanya, Çin, İngiltere, ABD Finlandiya gibi ülkelerin ırkçılığı yenmiş, insan haklarına saygılı, hak ve hukuk dalında,insan hakları konusunda, demokratik ve özgürlükler konusunda, ekonomik alanda  kalkınmayı sağlamış, sosyal hayat standartlarını yakalamışlardır.

Huzur içinde kavga etmeden, birbirini öldürmeden çalışıyor. Huzurun olduğu ülkelerde her türlü gelişme sağlanır. fakat ne yazık ki son otuz yıldır büyük kayıplar içindeyiz. Maddi ve manevi yönden kayıplar veriyoruz. Genç insanlarımız ölüyor, öldürülüyor. Bunun bir yerde artık durması lazım. İnsan öldürmenin günah ve yanlış bir yol olduğunu bilelim. Silah tüccarları sevdirmeyelim...

İslam ümmetin düşmanlarını sevdirmeyelim. Bir birimizi öldürmekten vazgeçelim. Ülke olarak 30 yıldır yüz binlerce insan öldü, öldürüldü. On binlerce insanımız hayattan koparıldı. sakat kaldı. Yürekler yandı. ocaklar söndü. Bütün yaşanan bu olayların ana nedeni kin ve düşmanlıktır.Müslüman Müslüman'a kin ve düşmanlık besleyemez. Küs duramaz. dargın duramaz. Gıybetini yapamaz. kötülüğünü düşünemez. Kötülük yapamaz. Zarar veremez. Sevgi insanıdır. Gönül adamıdır. Gönül yapmaktır Müslüman'ın görevi. Ne yazık ki bu prensiplerden uzak olduğumuz yaşanan olaylar gösteriyor.

Yukarda isimlerini saydığım ülkeler de, sen- ben kavgaları yok. yalan, dolan, aldatma, hile, siyasi partizancılık, hizipçilik, ideolojik saplantılar yok. Adamına göre,bu senden, bu bende diyerek siyasi fikrine düşüncesine göre muamele yapılmıyor... Ayrılıklara, gayriliklere kapılmadan ayrımcılık yapmadan, yapılmadan doğru çalışılıyor. Sağlam ve dürüst çalışıyorlar.

Ülkemizden Avrupa'ya giden insanlar, domuz çiftliklerinde çalışarak geçimini sağlıyor ve dürüst çalışıyor . O ülkelerin ekonomisine katkı sağlıyorlar... Fakat kendi ülkemizde bunu yapmıyoruz. Kin düşmanlık gibi  hastalıklar sosyal hayatımızı ilgilendiren siyasi hastalıklar ne yazık ki yıllar yılıdır bu ülkede, bu bölgede yapılıyor. Düşünün ki kendini yakıyor, parçalıyor, canlı bomba olabilme cüretine yapabilecek kadar bir yanlışın içine girebiliyor.

Canlı bombalarla kendini yok ediyor. parçalıyor ve hayatta tanımadığı insanları öldürüyor,masum insanları hayattan koparıyor, yok ediyor. Öldürülüyor. Nasıl bir ruh halidir ki, bu cinayeti kendine ve başkasına uyguluyor. Bunu sorgulamalıyız. Aydın insanlar, eğitimli donanımla insanlarımız ayrımcılığa tabii tutuluyor ve yerine göre dışlanıyor, yerine göre düşüncesinden dolayı öldürülüyor.

Bu yanlış tutum ve düşüncelerden dolayı, memleket,millet ve  ülke olarak büyük kayıplar veriyoruz. Büyük zararlara maruz kalıyoruz. Milletçe zarar ediyoruz. Milletçe  milyarlarca dolar zarara maruz kalıyoruz. Akıllı birer insan olarak, düşünelim, nereden hata yapıyoruz. Bu yol çıkar yol değil, diyerek kötü yolda olan varsa insanlarımız o kötü ve yanlış yoldan dönmeleri lazım.. zararın neresinden dönersek kardır hesabı.

Hayat varken, dünya da insan misafir iken, İnsanoğlunun Allah'a karşı bir kul olması gerekirken, neden bu vahim durumlara düşüyoruz diye, kendimizi sorgulamamız lazım. bu problemimizi akıl yoluyla, izanla, düşünerek kar ve zarar durumuzu dikkate alarak çözmeliyiz. İslam anlayışı ile İslam ahlakıyla, birbirimizi severek, sayarak, kin ve düşmanlık beslemeden hayat sürdürmeliyiz.

Her şeye rağmen hayat güzeldir. hayatı güzel görmek lazım. hayata sevgi ve muhabbetle yaşamak gerekir. Hayatımızı bu perspektiften değerlendirelim diyorum. Huzurun sağlanması bu bakış açısıyla olur diye düşünüyorum..

Bu yazı toplam 765 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim