• BIST 92.250
  • Altın 253,018
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 25 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Kış kapıya dayandı sığınmacıların durumu ne olacak?

11.11.2014 17:45
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Uzun süren yaz sıcaklarının ardından kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde tek sorun olarak görünen ve ülkemize savaştan kaçıp sığınan mültecilerin bu kış kıyamette hem barınma hem de ısınmalarının nasıl sağlanacağı, bu çalışmalar yapılırken yeterli olunup olunmayacağı son derece merak konusudur.

İlimizde her ne kadar sığınmacılara gereken yardımlar yapılıyor olsa da sığınmacı sayısının tahminlerin üzerinde olması yapılacak olan çalışmaların zorluğunu da gözler önüne seriliyor. İlimizde gerek Kobani’den ve gerekse de Suriye’den gelerek bizlere konuk olan bu insanlara nasıl sınırlarımızın kapısını ardına kadar açtıysak o nispette de kendilerine gereken yardımı yapmanın da bir misafirperverliğin gereğidir. Ülkemiz insanının ne denli yardımsever olduğunu zaten biliyoruz. Darda kalan, savaştan kaçıp ülkemize sığınan insanlara yardım elini uzatmayı bir erdemlilik olarak gören halkımız üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Kış mevsiminin acımasız koşulları altında misafirlerimizi müşkül durumlara sokmayacağımıza olan inancım tamdır.

2 milyona yakın mülteciye kucak açan ve tüm sorunlarına koşmayı kendine ilke edinen bir ülkeyi tasavvur edemiyorum ama ülkemiz bunu başarmış ve insan olmanın erdemliliğin ortaya koyarak bu insanlara kucak açmayı kendine bir görev olarak addetmiştir. Her demde insan haklarından dem vuran, demokrasiden söz edip sözde demokratik ülkeler olduklarını iddia edenlerin Suriye’de meydana gelen iç savaşta yapılan katliamlara bu denli sessiz kalmalarının mantıkla bir ilişiği yoktur.

Her halükarda insana değer verdiklerini, insan unsurunun değerinden dem vuran Avrupa ne yazıktır ki Suriye’de yaşanan kobani’de Kürt halkına yapılan zulmü ve vahşeti görmezlikten gelmeleri onların insana verdiği değerin bir kanıdır. Kendi ülkesindeki fakirini bile yeterince doyuramayan bir ülke olan Türkiye 2 milyon mülteciye sınır kapılarının açarak tüm Avrupa’ya bir insanlık dersi vermiştir de hala Türkiye’den olumsuzluklarla bahsetme talihsizliğini göstermektedirler.

İmlimizde de halen binlerce sığınmacı bulunmakta gerek valiliğimiz ve gerekse de belediyemiz bu insanlara yardım yapma kervanını sürdürmektedir. Onlara bu ülkenin ne kadar misafirperver bir ülke olduğunun kanıtıdır bu özverili tutum ve davranış. Sadece valilik ve belediyemiz değil tüm halkımız da söz birliği etmiş gibi bu insanlara imkanları ölçüsünde yardım ederek halkımızın ne denli sevecen bir halk olduğunu da ortaya koymaktadır.

Ben dünyaya örnek temsil edecek olan ülkemizin bu tutumunun sığınmacıların ülkemizde bulunduğu sürece devam edeceğine ve gereken her türlü yardımların kendilerine ulaştırılacağı inancını taşıdığımı ifade etmek isterim. İlimizde bulunan sığınmacıların da bu kış mevsiminde en iyi şekilde barınmalarının sağlanacağına ve kendilerinin bu zor kış şartları altında rahat bir kış mevsimini geçirecekleri inancını taşıdığımı da vurgulamakta yarar görüyorum. Halkımız kendilerine misafir olarak gelen bu insanlara her şartta gereken yardımı yapacaklarına da olan inancımın tam olduğunu belirtmekte yarar görüyorum.

Batman halkı kendi illerine gelen bu çaresiz insanlara her şeyden önce en iyi şekilde ev sahipliğini yapacaklarını ve bu insanları dün olduğu gibi bundan sonra da kendi insanı olarak görüp yardım elini uzatmaktan kaçınmayacakları inancını taşıyorum. Bu insanlara uzatılan her yardım eli bizim insana verdiğimiz değerin bir göstergesi olacaktır. Suriye’ li, kobane’ li ve Afganlı mülteciler bizim sımsıcak elimizin değerini çok iyi anlamış bulunmakta ve her demde bu halka olan minnet duygularını ifade etmekten kaçınmamaktadırlar. Bizlerde onları seviyor ve ülkemize geldikleri için kendilerini de bu ülkenin birer insanı olarak gördüğümüzü ifade ederek tevazumuzu gösterme gibi bir öz veride bulunmaktayız,

Bu yazı toplam 570 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim