• BIST 94.158
  • Altın 257,423
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • Batman : 22 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞTIRILMASI...

30.10.2016 12:07
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Özellikle bölgemizde ve ülkemizde bazı insanlarımız kız çocuklarını okula göndermek istemediklerini gözlemliyorum. Bu konunun giderilmesi için kız çocuklarının okula devam oranlarını artırılması için, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından, Diyanet personelinden İmam, sağlık bakanlığımızın bünyesinde çalışan hemşire, emniyet teşkilatımızdan polis, sivil toplum kuruluşlarından sendikacılardan oluşan aydın ve eğitimli insanlarımıza Turan İzgi otelinde proje kapsamında bir eğitim verildi. Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelere ulaşmak, iletişimi sağlamak, onları yapıcı bir üslupla  ikna etmek sorunun giderilmesi için neler yapabiliriz diye fikir alışverişinde bulunuldu.

Sözünü ettiğim toplumda söz sahibi olan bu kurumların eğitimcileri, özellikle imam, öğretmen ve sağlık çalışanlarımıza büyük görev ve sorumluluklar düşer. Eğitici seminerde guruplar oluşturarak okullaşma oranını yükseltmek, özellikle kız çocuklarımızın eğitimden mahrum kalmamaları için, aileleri nasıl ikna ederiz, uyuşmazlıkları nasıl çözüme kavuştururuz  arkadaşlarla beyin jimnastiği yaptık. Şahsen ben bu konuda eğitim konusunda bilgi sahibi oldum.

Dünyanın yarısı  bayan, yarısı erkeklerden oluşur. Dolayısıyla eğitim ve öğretimde kız erkek ayrımı gözetmeksizin herkese eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, kız yavrularımızı eğitime, öğretime okula göndermeleri konusunda hassas olmak lazım. İnsanlarımızı aydınlatmalıyız. Rehber olmalıyız. özellikle imamlara, öğretmenlere büyük görev düşer. Toplumda sözü dinlenen insanlarımıza büyük görevler düşer. Bu konuya önem vermek gerekir.

Nice kız çocuklarımızı biliyorum Akıllı, yetenekli, bilgili, geleceği parlak olmaya namzet kız çocuklarımız var. Onlar neden öğretmen olmasın ki. Neden doktor, hemşire  olmasın...Kız çocuklarında dünyanın nimetlerinden nasiplenmeleri, dini ve insani  bir gereksinimdir. Cehaleti yenmek lazım. Kız çocuklarımızı eğitim ve öğretimden mahrum bırakmamak lazım. Kızlar erkeklere nazaran daha yetenekli, becerikli işini en iyi yapmaya çalışan insanlardır. Kadın doğum uzmanı bayan kardeşimiz nedene olmasın. Her alanda bayanların bu aziz millete yararlı, olmaları için eğitim, öğretim ve okuma oranların yüksek olması gerekir.

BM (Birleşmiş Milletler)’de kayıtlı 194 Dünya Devletleri var. Çok şükür Türkiye Dünya sıralamasında eğitimde, sağlıkta, ekonomik alanda, gelişmişlik bakımdan, demokrasi açıdan 16 (On altıncı) sıradayız. Yani ülkemiz son on beş yıldır Ülke olarak her alanda  büyük değişim ve dönüşüm yaşadı ve yaşıyor. Bunlar Yeterli mi, Elbette yeterli değil. Hayır diyoruz. Evet daha çok eğitim, daha çok demokrasi, daha çok insan hakları, daha çok eşitlik daha çok eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalı. Eğitimde, sağlıkta, okullaşma oranında, bu alanda gelişmek zorundayız. Bu görev hem İslami hem de insanidir. hayatı bu şekilde yaşamak anlamak zorundayız..

Yüzde yüz Okuyan, üreten, gelişen bir Türkiye  olmak zorundayız. Bu konuya duyarlı, İmamlarımıza, vaiz ve öğretmenlerimize, sivil toplum kuruluşlarına,  aydınlarımıza büyük sorumluluklar düşer. Güzel insanlarımıza rehber olalım. İlmin, eğitimin, öğretimin ve  gelişmenin önemini vurgulayalım ve anlatalım. Kız erkek ayrımı  gözetmeden herkesin okuması lazım. Kız erkek çocukları arsında maddi ve manevi yönden ayrım yapan büyük günah işliyor. 

Bu yazı toplam 744 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim