• BIST 95.193
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7581
  • Euro 6,5591
  • Batman : 35 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Küçük esnafa yaşama hakkı yok mu?

03.09.2014 18:23
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Yıllar önce mahallelerimizde bakkallarımız vardı. Dar gelirli vatandaşların aydan aya borç aldıkları gereksinimlerini aybaşlarında ödeme alışkanlığı vardı. Ülkemizin genelinde olduğu gibi ilimizde de peşi sıra açılan Alışveriş merkezleri bakkallarımızın esamesinin bile okunmasını engelledi. AVM’ler açıldıktan sonra gerçek manada etkilenen küçük esnafımızın düştükleri durum gerçekten son derece düşündürücüdür. Küçük esnafı bitirme operasyonu olarak algılanan büyük alışveriş merkezleri ne yazık ki dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesini düşünmeden peşin para ile yaptıkları alışveriş nedeniyle dar gelirlinin gereksinimini almalarına da üzülerek ifade atmak isterim ki neden olmuşlardır.

Eskiden mahalle bakkalı, mahalle kasapları vardı dar gelirli vatandaşlarımız aydan aya alabildikleri bu gereksinimlerini şimdi ne yazık ki alma gibi bir hakkı da kaybetmiş bulunmaktadırlar.

Lüks alışveriş merkezlerinin ilimizde peşi sıra açılması halkın cazibesini çekmiş ve mahalle bakkalımız, mahalle kasabımız sabahtan akşama kadar siftah bile yapamadan dükkanlarını kapatma gibi bir talihsizliğe uğramışlardır. Yanı parası olan beslenecek parası olmayan da ne yazık ki peşin alışveriş yapamadığı için öylesine çaresiz bir duruma itilmiş olacaktır. Ben alışveriş merkezlerinin ilimizde açılmasına karşı asla değilim ama dar gelir8li vatandaşlarımızın dört elle sarıldığı küçük esnafımızın da yaşatılması gerekliliğine inanıyorum.

Şimdi merak ediyorum da hükümetimiz büyük alışveriş merkezlerinin açılması için hiçbir engel çıkarmazken küçük esnafın gerekliliğini de hiç mi nazarı itibare almıyor ve bunlarında yaşama hakkının olduğu gerçeğini göz ardı edip önlem alma gibi bir özveriyi ortaya koymuyor. AVM gibi büyük alışveriş merkezlerini kurma gibi bir varlığa sahip olanlara her şey mübah da günlük kazancıyla geçimini sağlamaya çalışan küçük esnafın ekmeğini elinden alma gibi bir durum haksızlık değimlidir?

Zengin ve son derece varlıklı insanlar sahip oldukları servetlerine bu yolla inanılmaz karlar katarken, günlük nafakasını bile karşılayamayan küçük esnafın durumu hiç mi yürekleri sızlatmaz? Yaşaması ve yaşatılması kaçınılmaz olan bu insanların en azından yaşamlarını sürdürebilmelerine olanak sağlamak gibi bir düşünce hiç mi kafalarda hasıl olmayacak? Yoksa giden gider kalan sağlar bizimdir hesabı ile mi hareket ediliyor.?

İlimizde de son dönemlerde kepenk kapatan birçok küçük esnafımızın olduğu bilinen bir gerçektir. Bu insanlar kepenk kapattıktan sonra yapabilecekleri bir iş olmayınca da ne yazık ki zaten işsizlikte ülkenin ilk sırasında yer alan ilimizdeki işsizlerin sayısına her geçen gün bir yenilerinin katılmasına neden olunmaktadır.

İlimiz Esnaf ve sanatkarlar odası başkanları konuya ilişkin açıklamalar yapmaktadır yani küçük esnafımızın kepenk kapatmaktan kurtulabilmesi gerektiğine işaret etmektedirler lakin somut bir girişimde bulunmamaktadırlar. Sadece gazetelere demeç verip bu durumdan kurtulacaklarını beyan etmekle bu sorun asla ortadan kalkmayacak ve gittikçe daha vahim bir duruma doğru gidilecektir. Küçük esnafımız her geçen gün karamsarlığa düşmekte ve üzülerek ifade etmek isterim ki büyük alışveriş merkezleri karşısında düştükleri acizlik karşısında elleri kolları bağlı olarak durumu seyretmekten öteye gidememekteler.

Bu duruma bir an evvel el atılmalı ve gereken önlemlerin alınabilmesi için gerekli mercilere gereken uyarı ve ikazlar avazlar çıktığı kadar bağırarak anlatılmalıdır. Fakirin, yetimin, öksüzün de bu ülkede doğal gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken ortam sağlanmalı ve bu insanların da bulundukları yerde yaşamaktan büyük ölçüde haz duymalarına yardımcı olunmalıdır.

Bizler gözlemci olarak bu vahim durumu anlatma gereğini duyduk. Önlem alma adına kendilerini mükellef sayanların da hiç vakit geçirmeden bu olayla gerektiği kadar eğilme gibi bir sorumluluk yüklenmeleri kaçınılmaz olmalıdır. Küçük esnafın yaşaması ve yaşatılması adına sorumluluk taşıyanların en seri şekilde gereken girişimlerini başlatmalarında büyük yarar olacaktır. Bizler küçük esnafımızın ve bakkallarımızın. Kasaplarımızın da bu ilde ekmek kazanma hakları olduğuna, sadece para babalarının doyumsuz para kazanma hırsına yenik düşmememiz gerektiğine inanıyoruz.

Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim