• BIST 90.787
  • Altın 255,083
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 20 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Kur’an ayı...

21.06.2016 14:11
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

İlahi kelam Kuranı kerim bu ayda indirilmiştir. Bu ay da yapına sevaplar hayır ve hasenatlar diğer aylara göre daha fazla sevaplıdır. Kuran ayı denmenin sebebi, Bu ayda kuranın vahiy yoluyla son peygamber H.z Muhammed ( A:S) a indirilmiş olduğundandır. Mekke şehrinin Nur dağının Hıra mağarasında, yıl miladi 610 tarihinde nazil olmuştur. Kuranın ilk nazil olan Alak süresinin ilk beş ayetidir. O ayetler: “Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir. O, Kalemle yazmayı öğretti.  İnsana bilmediklerini öğretti.” (Alak süresi..1.2.3.4.5) buyurarak mucizevi bir hakikati seslendirmektedir

Burada insanı yaratan Allah olduğunu, yaratılmanın yanında, mutlaka okuması gerektiğini seslendirmiştir. Okumak, anlamak, andıklarımızla amel etmek gerektiğini anlıyoruz. İnsanların cahil, ilimsiz olmaması gerektiğini, kendini okuması, kuranı okuması, fen ilimleri okumasını, dini konuları dünyevi ilimleri ilgilendiren konuları okumak gerektiğini anlıyoruz. Zaten Peygamberimizin de: “İlim Çin’de de olsa gidin öğreniniz” buyurması bu gerçeği doğruluyor. Memleketlerin gelişmesi için medeni, müreffeh ve uygar seviyeye ulaşması için, fakirlikten cehaletten, sefaletten, tembellikten ve geri kalmışlıktan kurtulmanın yolu, okumaktan geçer. Okuyup içtimai hayatımızda, sosyal yaşantımızda uygulamak gerekir.

Kalemle yazmayı öğreten Allah adıyla okumak. Allah adı il okunmayan ilimden hayır gelmez.. Hayırlı, feyizli, bereketli, ilim dünyada ve ahrette de fayda getirir. ilim sahibi kıyamet günü şehitlerle beraber haşır olunacağını. buyurur peygamberimiz.. Allah adına okumak, onun namına okumak, onun namına konuşmak, kalemle yazı yazarak insanlara faydalı olmaya çalışmak lazımdır.

Yukarıdaki ayetlerden de anlaşılacağı üzere, okumak her Müslüman’ın görevidir. “Ya

Öğreten, ya öğrenen,ya dinleyen, ya ilim seven ol. Fakata asla, beşincisi olma, helak olursun.(El-fethul-kebir. C.1.sh.204) buyurarak bu gerçeği peygamberimiz seslendirmiştir.

İslam alemi olarak bir asırdır felaketleri yaşıyoruz. Geri kalmışlık, terör, cinayetler, çete örgütleri, adam öldürme, gasp, bombalar hep bu coğrafyada, İslam dünyasında.. Silaha harcanan milyar dolarların hadi hesabı yoktur. Bölgemizde de maalesef yıllardır silahlar susmuyor. Gelişmiş bir memleket olmamız gerekirken, okumuş, eğitimli bir millet olmamız gerekirken, Allah rızasına uygun bir kul olmamız gerekirken, ebedi saadetimiz için ibadet etmemiz gerekirken, üzülerek ifade edeyim ki, dünyamızda yıkıldı ahretimiz de yıkıldı.   Bu neyin ifadesidir.

Cehaletin, fakirliğin, sefaletin neticesidir. İslam gibi evrensel değerleri taşıyan bir din mensubuyuz. Kuran gibi bir burhan elimizde bulunuyor iken, yer altı, yerüstü zenginlik kaynakları bu topraklarda olduğu halde dünyanın en sıkıntılı bölgesi olmuştur. Neden ? Bizler öz eleştiri yapacak olursak. Okumayan bir milletiz. okumaya önem vermemişiz, okumuşuz amel etmiyoruz gereği  şekilde yaşamıyoruz. Potansiyel suçlu yapmak haksızlık olur ama İslam dünyasına  baktığımızda bunu görmek mümkün.

Avrupalı adam bizden daha akıllı değildir. Ama adam sağlam çalışıyor, doğru çalışıyor, aldatmıyor, hileye başvurmuyor. Aklını güzel ve yararlı işlerde kullanıyor. Memleketi için, insanı için çalışıyor. Adama göre iş  görmüyor. Bu sıkıntıyı ülke olarak, memleket olarak İslam alemi olarak görmek mümkün.” Bizi aldatan bizden değildir” diye buyurmuştur efendimiz.

Kur’an ayı içinde bulunuyoruz. Hayırlı, bereketli ve feyizli bir ayda bulunuyoruz. Kuran okumayı, çalışmayı, ilim öğrenmeyi, yalan söylememeyi, anne ve babaya saygıyı, Allaha kulluk etmeyi, adam öldürmemeyi emrediyor. Dolayısıyla bu altın değerdeki prensip ve ilkelere bağlı kalmak gerekir. Bunu yaşamak lazım diye düşünüyorum…

Bu yazı toplam 595 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim