• BIST 93.877
  • Altın 253,069
  • Dolar 5,8583
  • Euro 6,5638
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

KUTLU DOĞUMUN MESAJI...

13.04.2016 13:07
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Kainatın efendisi, fahri alem Hz. Muhammet (a.s) ın bundan (1445 )yıl , bin dört yüz  kırk beş yıl önce dünyaya tulu eden güneşler gibi, Suudi Arabistan'ın kutsal kenti  Mekke şehrinin bu kutsal kentinde sabaha karşı Hz. Muhammet (a.s) dünyaya geldi. Onun doğumuyla bin yıldır sava gölü kurumuş,  zulüm üzere kurulu olan Kisra sarayın sütunları  yıkılmış, bin yıldır Mecusilerin  taptıkları ateş sönmüş, Kabe de bulunan üç yüz altmış adet  put yıkılmıştır. Doğum gecesinde vuku bulunan bu harikulade olaylar gösteriyor ki Kutlu doğumla nice zulümler yerine adalet, imansızlıklar yerine iman, katı kalpler rahmet şefkat duygulara inkılap edileceğin işaretleridir. Nitekim öyle de oldu.

Muhammet (a.s) ın doğumuyla kainat nura gark oldu. Mazlumlar, mağdurlar, haksızlığa uğrayanlar İslam'a  teslim olmakla, iman etmekle insanlar  huzur buldu, ahlakta, sosyal hayatta insanlar arasında kardeşliği tesis etti. Mekke muhacirleriyle,  Medineli Ensarları tarihte eşi görülmemiş bir şekilde kardeşliği tesis etti.Yüz yıldır Evs ve Hazreç kabileleri arasında cereyan eden harpler imana geldikten sonra barış havasında Kardeş olmuşlar. Bugün Hala  iman ve şuurla  milyonlar onun öğretileriyle kardeş oluyorlar.

       '' Cennet anaların ayakları altındadır.''  mesajıyla kadın zulümlerine  karşı çözüm yolunu belirlemiştir. '' Küçüklere merhameti, büyüklere saygıyı göstermeyen bizden değildir.''  diyerek. En çok mağdur olan, ölen öldürülen bu sınıfın haklarını seslendirmiş ve   uygulamıştır.Daima : ''barışta hayır vardır .'' diyerek sosyal anlaşmazlıklarda hep barışı esas almıştır. '' Birbirinize kin gütmeyiniz,haset etmeyiniz, birbirinize sırt çevirmeyiniz, dargın durmayınız Ey Allah'ın kulları kardeş olunuz .'' diyerek sosyal hayatımızda birliği, kardeşliği, sosyal dayanışmayı tesis etmiştir.

        yetim büyümüş, amcaların himayesinde yetişmiş, İki yaşından sonra süt anneye verilmiş, altı yaşında Medine'ye yakın bir köyde annesiyle beraber babasının kabrini ziyaret etmiş, annesi hastalanmış  Ebva denilen köyde vefat etmiştir.  daha küçük yaşta amcalarla ticaret için 12 yaşında  Şama , 17 yaşında  Yemene kadar yolculuk yapmış ticaret yaparak ,sosyal hayatın şartlarına ayak uydurmuş amcalarına yardım etmiştir.hayatın çetin şartlarına göğüs germiştir.

       Kuranı kerimin ifadesiyle: '' Alemlere rahmet olarak gönderilmiştir.'' (Sebe.28) O,  sadece bir milletin değil, bir ırkın, bir ülkenin değil bütün alemlere bütün cin ve  insanlara ve bütün aleme  gönderilmiş bir peygamberdir.Binler salat-u selamlar  ona olsun.

      Bütün peygamberlerin gayesi Vahdeti,vahdaniyeti ve ubudiyeti insanlara bildirmek Allah'tan aldıkları emirleri şahıslarında uygulayarak bizzat yaşayarak insanlığa örnek olmuşlardır. Bizlerde ona iman etmiş, gönül vermiş, gönül bağlamış birer Müslüman olarak onun yolunu, evrensel değerlerini ve öğretilerini öğrenmek, yaşamak zorundayız.

     İnsanlık bugün her zamandan daha çok ona muhtaçtır. Onun tebliğ etmiş olduğu  evrensel mesajına muhtacız.Barış dolu yarınları yaşamak için  ahlakını, merhamet anlayışına muhtacız. Dinsiz bir dünyada hayır yoktur. Din hayatın hayatıdır, hayatın ta kendisidir. Dinden amaç İslam dinidir. İslam güzel ahlaktır, adalettir, rahmettir, hoş görüdür, sevgi ve sevmektir. Güzel görmek ve güzel düşünmektir. Temiz olmak, kalp temizliği, kalplerimiz de, kini, düşmanlığı,, gıybeti, dedikoduyu, zararlı alışkanlıkları terk ederek  bu üç ayları vesile kılarak Allah ve peygamberini  sevmeliyiz. Kişi sevdiğinin işlerini yapar.

     Kutlu doğum haftasını kutlarken  Ona olan sevgimizi, bağlılığımızı hayat boyu gücümüz nispetinde İslam ahlakıyla ahlakla nalım. Kuran okuyarak,  öğrenerek ve en önemlisi anladığımızı hayatımızda tatbik edelim. Bugün her Müslüman'ın evine ateş düşmüş durumda , bu ateşi İslam ahlakıyla, rahmet ve şefkatiyle  katkı sunalım. Bu ateşin söndürülmesi vahdetimizi, birlikteliğimizi sağlama adına İslam'ı sorumluluklarımızı yerine getirerek yanan ateşi  söndürelim. Barışı, kardeşliği, gönül birlikteliğimizi sağlayarak dünyaya gösterelim.

      Kutlu doğumun mana ve önemini özümseyerek, İslam öğretilerini anlayarak, yaşayarak gösterdiğimiz zaman o vakit gerçek anlamda kutlu doğumların kutladığımızı göstermiş oluruz. Söylemlerimizle, yaşantımızla bunu göstermeliyiz. O zaman gerçek anlamda gönül dünyamızda sevgililer sevgisi Hz. Muhammet (a.s) ın doğumunu kutlamış oluruz. Kutlu doğumun bize, ailemize, ülkemize ve bütün İslam alemine hayırlara vesile olması dileklerimle...

Bu yazı toplam 809 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim