• BIST 95.531
  • Altın 264,855
  • Dolar 5,7558
  • Euro 6,5562
  • Batman : 39 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Mali Müşavir Mucip YETMEN ile muhasebe üzerine bir muhasebe yaptık

13.01.2019 11:10
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, mali müşavir Mucip YETMEN kimdir?

Batman’ın Kozluk İlçe’sinde doğdum. Gazi Üniversitesi İİB Fakültesini bitirdikten sonra (1997’de) Batman’a döndüm. 2001 yılından itibaren kendi ofisimde serbest muhasebeci mali müşavirlik yapıyorum. Mesleğe girişimden itibaren ilimizin mali müşavir odasında değişik birimlerinde ve yönetim kurulunda görev aldım. Çocuklarıma aileme zaman ayırmayı seviyorum. Tenis oynamaya gidiyoruz. Kitap okumak bir rutindir benim için.

Bir dönem bitince muhasebe yapılır, siz muhasebeyi nasıl yapıyorsunuz?

Biz esas itibariyle işletmelerin ortaklık durumlarına yoğunlaşan bir muhasebe yapıyoruz. Bütün esnaf, tüccar, serbest meslek erbabı ve şirketler kazançlarını devlet ile paylaşırlar. Devlet, aldığı vergi ile işletmelerin doğal ve zorunlu ortağıdır. Biz mali müşavirler bu ortaklığa hakemlik yapıyoruz.

roportaj1.jpg

Zor bir hakemlik olsa gerek.

Kolay değil tabi. İşletmelerin ticari faaliyetlerinin muhasebe kaydını yapıp beyanname vermek olarak algılanıyor işimiz. Oysa Ticaret hukuku, iş hukuku, sosyal güvelik hukuku, vergi hukuku, borçlar hukuku, meslek hukuku ve diğer tamamlayıcı disiplinler toplamının sonucunda bir iş icra ediyoruz. Ticari hayatın karmaşıklaşması ve çeşitlenmesi beraberinde yeni sorunlar getirmektedir. Bu sorunlar doğal olarak yaptığımız işe yansımaktadır. Dolayısıyla her gün yeni sorunları çözmekle uğraşıyoruz.

Başka ne gibi bir hizmetiniz var?

İşletmeler açısından mali müşavirler, onların bilançolarında görünmeyen entelektüel bir sermayedir. Mali tabloların analizini yapıp işletmelere geleceğe dönük projeksiyonlar sunuyoruz. Konjonktürel duruma göre olası riskler ve avantajların saptamaları sunulur. Tıpkı koruyucu hekimlik gibi ekonomik gelişimin sağlıklı yürümesini ve bozulmadan devam etmesine katkı sunuyoruz.

Bu kadar önemli bir misyonunuz olmasına rağmen hiç reklamınızla karşılaşmadık

Biz herhangi bir mal satmıyoruz. Diğer meslek gruplarında(doktor, avukat ve mühendis) olduğu gibi mali müşavirler de mesleklerini layıkıyla icra etmelidir. Eğer bazıları firmaları dolaşıp mesleki kartvizitlerini bırakıyorsa, bilin ki onların hiçbir etik kaygısı yoktur. Salt para kazanma dertleri vardır. İlkeli meslek mensupları, sundukları kaliteli hizmet sonucu kazanırlar. Meslek yasamızda reklam yasağı olmasının esprisi budur. İnsanlar kendi sağlıkları için nasıl ki iyi doktor arayışına giriyorlarsa iş sahipleri de iyi mali müşavir arayışında olmalılar. Bir işte amaç sadece para kazanmak ise reklamı boldur, ciddi yapılan işin reklamı yapılan işin kalitesidir.

Üstat nedir muhasebenin durumu hangi istikamete doğru yol alıyorsunuz?

Muhasebe, basit hesap ve kayıttan ibaret değildir. Çalışma hayatı, ekonomik ilişkiler ve sosyal hayat nasıl bir dönüşüm izliyorsa aynı tempo ile eşlik etmek durumunda kalıyoruz. Muhasebe bu dinamik süreciyle sadece eşlik etmez, ortaya çıkan sorunlara çözüm üretmenin yanında sorun yaşanmaması için de tedbirler alır. Ekonomik değişimler olurken, alanımızla ilgili olarak da çok sayıda mevzuat değişikliği olmaktadır. Deyim yerindeyse bu değişiklikler yaylım ateşi gibidir, takip etmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle en önemli sorunsalımız mesleğimizi ve kendimizi çok hızlı bir şekilde güncellemektir.

Bu sorunu nasıl çözeceksiniz, var mı bir formülünüz?

Yapay zeka geliyor. Çok sayıda elektronik sistemin entegrasyonundan oluşuyor. Yaptığınız alış verişte, QR kod sisteminin okutulmasından deftere işlenip beyannamenin verilmesine kadar olan süreç otomatik gerçekleşecek. Denetim aşamasında, 10 günlük sürede bir uzman ekibin hazırlayabileceği 50 sayfalık bir raporu 10 dakikada hazırlanıyor. Bu gelişmeler işimizin elimizden alınması anlamına gelen bir tehlike gibi görünüyor. Öbür taraftan işletmelere daha profesyonel düzeyde mali müşavirlik yapma, yazılım geliştirme çalışmalarına katılma veya tahmin edemediğimiz alanlar da olabilir. Belki de bu iş yoğunluğundan kurtulup farklı deneyimlemeleri yapabilme zamanı ve fırsatı yakalayacağız.  Yapay zeka gelişimi, sadece bizi değil, pilotlardan inşaat işçisine kadar herkesi çok yakından etkileyecek.

Bütün bu karmaşık riskleri diskalifiye etmek ve özellikle mesleğe yeni girenlere çalışma alanları açmak için kurumsal yapıların nitelikli çalışmaları ve paydaş kurumlarla entegre sistemler oluşturmaları gerekmektedir. Bu anlamda meslek odamızın önemli bir misyonu olmalıdır. Mali müşavirler odası. Özverili meslektaşlarımızla birlikte bireysel yeti, donanım ve tecrübelerimizi birleştirerek kurumsal yapımızı bu çerçevede işlevine uygun olarak aktive etmeliyiz. Her meslek mensubuna kendi kapasitesine göre alan açmalıyız. İyi koordine edilmiş bir çalışma ile sorunu çok rahat aşabiliriz. Burada sürekliliği sağlayabilmek için önemli olan yürütücü ekibin dönüşüm süreçlerine öncülük yapabilme yeteneğine sahip olmasıdır. Bu gelişmelerin önemini bilince çıkararak çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırıyoruz.

Mesleki faaliyetlerinizi daha verimli hale getirmek için neler yaparsınız veya ne yapılmalıdır?

Tabi mesleki bilincin geliştirilmesi çok önemli. Bu bilincin toplumla paylaşılması ve çoğaltılması gerekir. Nitelikli hizmet üretmek amaçlanıyorsa buna ihtiyaç duyulur. Odamızın geçmiş dönemlerde çıkardığı gazete, dergi(İktisadi Analiz) ve başka yayınlar oldu. Bu yayınlar hem mesleki hem sosyal ve kültürel içerikli konuları işlemesi nedeniyle faydalı oldu. Bu tür düşünce platformları elektronik ortamlarda da oluşturulmalıdır.

İlimizle ilgili kısaca makro düzeyde ekonomik durumu nasıl değerlendirirsiniz?

İlimizin doğal kaynaklar açısından son derece zengin bir potansiyeli vardır. Buradaki Petrol üretimi Türkiye’nin önemli gelir kalemleri arasındadır. Batman’dan Dicle ve Garzan nehirleri akmaktadır. Sulu ve susuz verimli tarım arazileri yaygındır. Yetişmiş kalifiye insan gücü de küçümsenemez. Son yıllarda hızla artan sanayileşme henüz istenen düzeyde değildir. Bu, öz kaynakların büyük kısmı(örneğin petrol) kamu/devlet mülkiyetindedir. Bu bakımdan özel sermaye birikimi yetersizdir. Dolayısıyla değişim değeri yüksek teknolojik ürünler üretilemiyor. Batman’ın Türkiye geneli içindeki yeri önemlidir, ancak bu fotoğrafı istatistik tablolarında göremiyoruz. Çünkü TPAO ve TÜPRAŞ gibi devasa kuruluşların vergi dairesi Batman’da değildir. Eğer bu iki kuruluşun Vergi dairesi Batman’da olsaydı, Batman hem daha çok gelire sahip olurdu hem de hazineye katkı göstergesi iller arasında ilk sıralarda olurdu.

Peki nedir hayattan beklentiniz ya da hayaliniz?

Çok şey var ama şimdilik azla yetinelim. Samimiyetin ve emeğin olduğu yerde güzellik olur, biri olmazsa eksik olur. Cahit Sıtkı’nın deyimiyle “ Memleket isterim, yaşamak sevmek gibi gönülden olsun, Olursa bir şikayet ölümden olsun”

Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için size teşekkür ederim?

Ben teşekkür ederim. Size ve gazetenize yayın hayatında başarılar diliyorum..

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim