• BIST 92.250
  • Altın 252,947
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

MANEVİ HUZUR…

08.12.2016 13:37
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

İnsan vücudun yemeye, içmeye, uykusunu almaya ihtiyacı olduğu gibi, ruhun da manevi yönden gıdasını almaya muhtaçtır. İnsanoğlu sadece vücuttan, kemik, deri, etten oluşan bir varlık değildir. Ruh taşıyor. Ruhunda sevmeye, sevilmeye, iç dünyasının huzura ihtiyacı vardır.

Kişinin ruh dünyasının, iç aleminin huzuru, mutluluğu maneviyatla sağlanır. İnsanı yaratan Allah, insanın yaratılışına uygun neyin, nasıl, ne şekilde yaşaması gerektiğini elçileri kanalıyla vahiy yoluyla, Peygamberlerin, Nebilerin, tebliğ ettiği ilahi prensiplere uymakla sağlanır. Maneviyatın gıdası İman, ihlas, samimiyetle Rabbine dua etmektir... Secdelere kapanmaktır. Abdest alarak, manevi temizlik yaparak, tövbe ederek  günah kirlerinden temizlenerek, Ellerini dergah-i uluhiyete açarak aczi yetini, fakirliğini, noksanlığını, kul olduğunu bilincini taşıyarak Allah’ secde ederek manevi haz duymaktır…

İlahimiz, Rabbimiz bizi yaratırken hayatı nasıl yaşayacağımızı belirten ilahi vahiy yoluyla elçileri vasıtasıyla bunu izah etmiştir. Kerim kitabımız da Yüce Allah ; Deki  ; ‘’ Duanız olmasa, Rabbim ne diye dize değer versin.’’ ( Furkan. Süresi, ayet 77.) buyurarak insanın asıl gayesinin ubudiyet olduğunu, Allah’ı tanımak, hatırlamak,  dua etmek ve  ibadet etmek olduğunu belirtiyor.

İnsanın değer ölçüsü takvadır… Özellikle günümüzün maddi yönden baş döndürücü bir hızla ekonominin geliştiği, dostlukların unutulduğu, savaş, terör, cinayetler, göçler, şiddet gibi toplumsal sorunların yaşandığı bu asırda, insan maneviyata büyük önem vermeli. Manevi yönden kalbin, gönlün huzuru için maneviyata büyük öneme vermek lazım. Biz Müslümanların zikir,fikir,şükürle kalplerimizi gönüllerimizi manevi hastalıktan tedavi etmeliyiz.   İmanı kuvvetlendirecek, maneviyatı güzelleştirecek İslami eserleri okuyarak, Allah’ı anma, secdeye varma, kötülük yapmamak, akrabalara, yakın uzak dostları unutmamak, düşkünlere yardım eli uzatmak, yetim ve yoksulları doyurmak, infak etmek maddi ve manevi yönden kalkınmak lazım. Aç insanları doyurmak, iyilik yapmak, kötülüklerden uzak durmak gönül huzuru sağlar.

Dua dahi bir ibadettir. İnsan fıtratı gereği dara düştüğü zaman, sıkıntı, korku, bela ve musibetler gibi olağan üstü durumlara duçar olduğu zaman, duaya ve Rabbine iltica etmeye muhtaçtır. Dünyanın dağ dağlı, fırtınalı ve yorucu hayatı, insanı ihtiyarlatıyor. Sıkıntıya sokuyor. Yoruyor. Bakıyorsun insanoğlu fıtratı gereği üzücü bir olay karşısında ağlıyor. Bazen sevinçten gülüyor, seviniyor. Maddi refah düzeyi gelişmiş insanların da bazen  huzursuz olduğu, mahzun olduğu, sıkıntısı olduğu, ruhi bunalımlar geçirdiği olabiliyor.. Demek ki, bazen  zenginliğin de insana bazen mutluluk vermediğini gözlemliyoruz. Her şey madde değildir. Sürekli kalbi, gönlü madde de olan kişini, gözleri maneviyattan kördür. Kalbi ve gönlü dünya menfaati için çarpar. Dolayısıyla böyle bir ruh haleti için de olan kişinin gözü  Maneviyatı görmez. Aklı, fikri, düşüncesi, dünya ve dünya sevgisidir. Dünya malını bir ihtiyaç görmeliyiz. Gaye edinmemeli. 

İnsan sadece dünya için yaratılmamış ki ; bütün mesaisini dünyaya harcıyor. İnsan hem dünya hayatın huzuru, mutluluğunu  yaşamak için, ayni zamanda ahretini de manevi yönden zengin olması için ruhunda, iç dünyasının huzuru mutluluğu  için çalışması gerekiyor.  Bugün yaşanan olumsuzlukların sosyal ve şahsi ruhi sıkıntıların kaynağı maneviyatsızlıktır. Allah sevgisi, insan  sevgisi, merhamet, şefkat gibi ruhi duygu yoksunluğu olduğu için bugün dünya manevi bir buhran geçiriyor. İnsanlar Allah (c.c) dergahına yönelmeli. Asli görevine dönmeli. İnsan  Zulmü, isyanı, bencilliği, egoizmi yenmeli. İyilikte yarışmalı. Çünkü iyilik  dünya düzenine yön vermeli.

Küreselleşen, globalleşen  bir dünyada yaşıyoruz. İnsan küçük bir dünyadır.toplumun en küçük bireyidir insan. İçimizdeki kötülükleri atarsak, kötülükleri yenersek dünya gidişatı düzelir. Bireyselden, toplumsala bunu yansıttığımız zaman, kişinin kalp huzuruna, gönül hoşnutluğa kavuşacağını görmek mümkün diye düşünüyorum…

Bu yazı toplam 1016 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim