• BIST 94.219
  • Altın 254,046
  • Dolar 5,8625
  • Euro 6,5626
  • Batman : 24 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Menfaate dayalı dostluklara dikkat..

10.05.2016 13:39
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

İslam'da dost ve arkadaşlıklar ALLA için olmalı. Yapılan alışverişler, içtimai, sosyal siyasal, ve günü birlik  günlük oturup kalktığımız, insanlarla işlerimiz ALLAH (c.c) istediği doğrultuda istediği şeklinde olmalı. Menfaatten uzak, çıkar sağlam için değil, bir yerlere gelmek için değil, sırf ALLAH (c.c) için olursa Allah(c.c) katında peygamberin istediği şeklinde sevilir ve değer kazanır. malımızla, bedenimizle bu dünya misafirhanesinde imtihandayız.

Ne yazık ki bazı insanlar günlük işlerini, alış verişlerini, dost ve arkadaşlıklarını genellikle Allah rızasından  çok, dünya menfaati için, maddi çıkar doğrultuda dostlukların yapıldığına şahit oluyoruz. Bu tutum ve davranış bu işler dünya da zarar verdiği gibi, manevi yönden de zarar verilmektedir. Çünkü kainatın efendisi: ''Amellerin en iyisi, Allah için yapmak, Allah için sevmek ve Allah için sevmemektir.'' buyurarak bizleri uyarmaktadır. Bu hadis-i  şerifi dikkate almak, bu hadislerin teşvik ettiği şekilde hayatımızı yönlendirmek gerekir.

Bizi yaratan Allah, şekil ve biçim veren, akıl nimetiyle, anlama, konuşma, görme, duyma, fikir üretme, bilme yetenekleriyle donatan Allah, dünyayı, güneşi, ayı, denizi, dağları yeri, göğü, gece ile gündüzü bize hizmetkar eden ALLAH (c.c), sosyal hayatımızın nasıl ? ve ne şekilde? hareket edeceğimizi peygamberler tebliğiyle bu konuları  beyan etmiştir. temel ilkelerle evrensel değerlerle beyan etmiştir. Müslüman olarak, insan olarak dünya ve ahiretimizin huzuru, barışı, kardeşliğin tesisi için, bu hayati konularda Allah ve peygamberin dediği istikamette yaşamak lazımdır.

İslam'da,ırkçılık yoktur, menfaate dayalı dostluk yoktur. Yaratılışta, kullukta, bütün insanlar eşittir. Eşit haklara sahiptir.Her hangi bir kişiyi işe yerleştirmede, iş alımında, bir yere gelebilmede ehil olana işi vermek lazım. Bilgide, eğitimde, bilgi ve kültür bakımından donanımlı olan kişiyi  işe alınmalı. İşe yerleşmeli Menfaat için, partilisi veya ayni ideolojiyi paylaştığı için değil, senden- benden demeden layık olan, ehil olan, işi en iyi bilen kişinin hakkını vermek gerekir. Bu kriterleri dikkate almayan durumlarda adaletsizlik olur, haksızlık olur. Toplumsal sorunları beraberinde getirir.

Bu  kriterlerden çıktı mı o işte haksızlık olur, menfaate dayalı olur, çıkar ve ranta dönüşür. Böyle olunca da adaletsizlikler, haksızlıklar, hukuksuzluklar, eşitsizlikler ortaya çıkar. Bu durumda o zamanda, birlikten beraberlikten, dayanışmadan, kaynaşmaktan ve en önemlisi, bana göre birlikten, kardeşlikten, haktan, hukukundan adaletten bahsedemeyiz. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozan menfaate dayalı dostlulardır. Ne yazık ki bizi geri bırakan, eşitsizliklere sebep olan, adaletsizliklere sebep olan, bu tür tutum ve davranışlardır. Onun içindir ki, efendimiz yukarıdaki hadis-i şerifle bizleri ve Müslümanları ikaz etmekte, uyarmakta...

Manevi sosyal hastalıkların reçetesi şu hadis-i şerifin beyanı ile Müslümanların bu uyarıya göre,içtimai hayatlarını düzenledikleri zaman şifa bulur, huzur sağlanır. Çıkar çatışmanın önüne geçilmiş olur. Şöyle buyurur efendimiz: ''Sizden biriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek manada iman etmiş olamaz.'' (Tirmizi.Sıfatu'l- kiyame.59)

Dünyada barışın, huzurun kardeşliğin tesisi bu hadis-i şeriften geçer. Bundan dolayıdır ki, asrın mütefekkiri  Bediüzzaman Hz: ''Maruz bir asrın, hasta bir uzvun, alil bir vücudun reçetesi ittibai kuran ve ittibat-i sünett-i resülullahtır.'' diyerek bu hakikati haykırmıştır.  Asrımız büyük manevi bir buhran geçiriyor olması. Potansiyel suçlamak yapmak istemiyorum ama toplumun büyük çoğunluğu ne yazık ki bu doğrultuda olduğunu esefle görüyorum;  Kin, düşmanlık, merhametsizlik, sevgisizlik, sadece kendini düşünmek, sadece çıkarı doğrultusunda mücadele veren bir insan tipleri ile karşı karşıyayız. Bu hastalığın önlenmesi için İslami prensip ve kuralları referans almamız lazım. Peygamber ahlakından, kuran öğütlerinden uzak yaşıyor bir kitleden bahsediyoruz.

Toplumlara yön veren peygamberimizin şu hadis-i şerifini dikkatinizi çekmek istiyorum: ''Müslüman, Müslüman'ın kardeşidir. Ona zulüm etmez, onu düşmana teslim etmez. Kim din kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman'ın sıkıntısını giderirse Allah da onun kıyamet sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslüman'ın kusurunu örterse Allah da kıyamet günü onun kusurunu örter.'' (Müslım, bırr ve sıla. 58. Tirmizi. Hudüd. 3) buyurarak dünyada sevgiyi, muhabbeti, kardeşliğin tesisi için temel ilkeler getiriyor, evrensel değerleri taşıyan öğütleri bütün Müslümanlara ilan etmiştir, bize düşen şey bu emirleri ve temel ilkeleri sosyal hayatımızda yaşamak, gereği yerine getirmek ve uygulamaktır.

Evet her zamandan çok, dünya Müslümanları olarak bugün daha çok bu öğüt ve hayati prensiplere çok muhtacız. 

Bu yazı toplam 795 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim