• BIST 95.305
  • Altın 186,889
  • Dolar 4,7468
  • Euro 5,5549
  • Batman : 38 °C
  • Kızılay Batman Şubesi kapatıldı
  • Sahte adres değişikliğine para cezası
  • Serinlemek isteyenler Olimpik Havuza gidiyor
  • Kızılay Batman Şubesi kapatıldı
  • Sahte adres değişikliğine para cezası
  • Serinlemek isteyenler Olimpik Havuza gidiyor

Milletvekili Aslan, Engellilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı

03.10.2017 19:05
Milletvekili Aslan, Engellilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı
HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Engellilerin yaşadığı sorunları meclise taşıyarak soru önergesinde bulundu

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Engellilerin yaşadığı sorunları meclise taşıyarak soru önergesinde bulundu. Milletvekili Aslan’ın soru önergesi şöyle “Türkiye’de engellilerin toplumla bütünleşme yönünde yoğun sorunlar içinde yaşadıkları bilinmektedir. Sorunu adlandırmadan başlayan ve yaşamın pek çok alanına yayılan sorunlar zinciri,  engelli bireylerin toplumla işlevsel bir bütünlük içinde yaşamalarını güçleştirmektedir. Sürekli sorunlarla boğuşan, kalıcı ve anlamlı çözümler üretemeyen politikalar nedeniyle,  engelli yurttaşların topluma katılımı daha da zorlaşmaktadır. Bu da temel bir insan hakkı olan bireyin kendisini gerçekleştirme hakkını ortadan kaldırmaktadır. Engellilerin yaşadığı sorunlar;  eğitim, sağlık, barınma, sosyal güvenlik, istihdam, imar gibi çok boyutlu ele alınması gerekmektedir. Engelli yurttaşların kendileri ile ilgili sağlıklı istatistiklerin ve toplumda doğru bakış acısının olmayışı, bu sorunların çözümünde ciddi aksaklıklara sebep olmaktadır.

Türkiye’de engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin sağlık, eğitim ve kültürel alanlardan faydalanmasının hukuki ve pratik uygulamalarını ortaya koymak, yürütmenin asli görevlerindendir. Engelli yurttaşlarımızın insan onuruna yakışacak bir şekilde kendilerini gerçekleştirmelerini sağlamak sorumluluğu lütuf değil, sosyal devlet olmanın bir görevidir. Yatalak durumda olan engellilerin naklinin birçok bölgelerde gerçekleştirilmemesi,  kanuna ve insanlığa aykırılık teşkil etmektedir. Bununla birlikte şehir içi ulaşım başta olmak üzere, engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayata dahil edilerek ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda teknik altyapı çalışmalarının yetersizliği, engelli yurttaşlarımız açısından önemli sorunlar oluşturmaktadır.

Bu bağlamda;

Türkiye genelinde engelli yurttaş sayısı kaçtır?  Engelli maaşı alan kaç kişi vardır? Bunların illere göre dağılımı ne orandadır?

Türkiye genelinde belediyelere bağlı kaç teknik personel ve servis aracı engelli vatandaşlarımız için hizmet vermektedir?

Görme engelli vatandaşlarımızın yürümesi için hazırlanan sarı çizgiler yağmur ve kar koşullarına uygun mudur? Engellilerin, kötü hava şartlarında bu çizgileri sağlıklı şekilde kullanabilmesi için hangi çalışmalar yürütülmektedir? Gerekli takip ve onarımlar düzenli şekilde yapılmakta mıdır?

Şehir içi ulaşımı sağlayan belediye otobüslerinin kaç tanesinde, engellilerin binebilmesi için teknik sistemler bulunmaktadır? Bütün hatlarda ve ringlerde, engelliler için teknik altyapıya sahip otobüs bulunmakta mıdır? Sürücüler, konuyla ilgili eğitimlerden geçirilmiş midir?

Engelli yurttaşlarımızın okuyan çocuklarına burs bağlamayı düşünüyor musunuz?

Engelli yurttaşlarının tüm vergilerden muaf tutulması için bir çalışmanız olacak mı?

Engelli vatandaşlarımızın elektrik, su, ulaşım, iletişim, barınma/kira gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için yasal düzenlemeleriniz olacak mı?”

Bu haber toplam 353 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim