• BIST 93.877
  • Altın 253,069
  • Dolar 5,8583
  • Euro 6,5638
  • Batman : 32 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

MİSYON VE VİZYON ADAMI..

14.01.2016 12:59
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

İslam'ın evrensel değerlerini kabul eden bir  insan. İslam'ın hayat dini olarak kabul etmiş inanmış bir insan,  vizyon ve misyon sahibi olmalı. bir  ideali olmalı. vizyon ve misyon  sahibi inandığı davaya  gönül bağlamış değerlere inandığı gibi yaşamalı. Ahlakıyla, tutum ve davranışıyla, merhametiyle, adaletiyle  örnek yaşantısıyla İslam'ı kabul etmiş bir Müslüman, İslam'ın emirlerini en güzel şekilde yaşaması gerekir.

Kuran kutsal kitapların en son ilahi mesajıdır.. bin dört yüz küsur  yıldır hiç bir harfi,  kelimesi, ayeti, süresi değişikliğe uğramamış,  tebdil ve tağyir edilmemiştir.  İncil, Tevrat, Zebur  peygamberlere indirilen kitaplar değiştirilmiş tahrife uğramış asli nüshaları  ortalılarda yok. İncil Matta, Markos, Luka ve Yuhanna dört adet İncil. Matta  adlı papaz adlı şahıs  yazmış, Markos  ve luka öyle.. Bunların konuları muhteliftir. Tevrat ve Zebur da öyle. Ama Kuran-Muciz-ül beyan bunca muannitlerine rağmen hala tazeliğini koruması icazı, belağeti ve ihtiva ettiği konular, beşer sözü olmadığını  tarafsız vicdan  sahibi ilim adamları kabul etmişlerdir.

İslam güzel ahlakı emrediyor. İnsanlara zarar vermemek, insanlara rahmet ve şefkatle davranmak, büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi , adaletli olmayı, ilim öğrenmeyi , ana ve babaya itaati, ibadet etmeyi, insanın başı boş olmadığını bir gaye ve bir misyon için yaratıldığını( Allah^'a kul) olduğunu emreder. Bu prensiplere inanmayı kendine şiar edinen bir  insan,   bu doğrultuda misyonunu ve vizyonunu temsil etmesi ve  gereği yaşaması lazım...

İnsan sosyal bir varlıktır. hayattan el etek çekilmesi düşünülemez. Çünkü İslam iman, ahlak, ibadet ve muamelat konuları ihtiva ediyor. İslam'da;'' bir lokma bir hırka.''  düşüncesi asla olamaz. '' İki günü  eşit olan ziyandadır.'' diye Müslüman'ı uyaran bir dinin mensuplarıyız. Dolayısıyla bu emirleri dikkate alarak hayat felsefesini belirler ve misyon  vizyonun sahibidir. İnsanlar arası sosyal ilişkilerde eşitlik ve adalet esastır. İslam'da kadın ve erkek insan olmaları hasebiyle inançta, ibadet ve insani ilişkilerde aynı haklara sahiptir. Kadın erkek kim iyi ve  Salih bir amel işlerse Cennet gibi bir nimete nail olacağını ifade ediyor..

İslam coğrafyasında cereyan eden savaşlar, göçler, cinayetler özellikle intihar olaylar ve katliamlar İslam'la asla bağdaşmaz. Bu cinayetleri İslam'la ilişkilendirmek İslam'a mal etmek, İslam'a  en büyük iftira ve büyük bir haksızlıktır. İslam ile terörü bir arada zikretmek, şiddet ve cinayetlerle ilişkilendirmek, öyle göstermek İslam'a en büyük hakaret olarak görüyoruz. İslam inancına göre, masum bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibidir. '' Yer yüzünde birbirinize merhamet ediniz ki Gökteki Allah'ta size merhamet etsin. '' peygamberimiz  buyurarak katı kalplerimiz ve  gönül dünyamızın rahmet ve şefkatle beslenmesi gerektiğini ifade etmiştir.

İnsanlık  Öyle zannediyorum ki, bugün her zamankinden daha çok rahmet ve merhamete muhtaç hale gelmiştir. Rahmet peygamberin  rahmet yüklü mesajına  muhtaç hale gelmiştir. Üstün ahlak abidesine, peygamberin misyon ve vizyonuna muhtaçtır.  İnsanlık bugün  huzur,sevgi ve rahmeti adalet, barış, kardeşlik tesisinin neşvünema  bulmak, görmek istiyorsa İslam ahlakıyla ahlaklanmak  gerekir.

Veda Hutbesinde efendimiz: '' Size iki şey bıraktım bunlardan birine sımsıkı sarıldığınız zaman delalete düşmezsiniz bunlar, Allah'ın kitabı Kuranı Kerim, diğeri de Sünnet-i Resüllahtır.'' buyurarak,  problemlerimizin çözüm ve çaresini,  hastalığımızın reçetesini beyan etmiştir. İnsan ve Müslüman olarak bize düşen görev bunu yaşamak... 

Bu yazı toplam 694 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim