• BIST 95.959
  • Altın 276,737
  • Dolar 5,7245
  • Euro 6,3407
  • Batman : 37 °C
  • Vali’den kılıf kıyafet ve mesai uyarısı
  • Tekstil için OSB’de yer tespiti yapıldı
  • Girişim, Hasankeyf Kalesi yangının uydu görüntülerini paylaştı
  • Vali’den kılıf kıyafet ve mesai uyarısı
  • Tekstil için OSB’de yer tespiti yapıldı
  • Girişim, Hasankeyf Kalesi yangının uydu görüntülerini paylaştı

Mustafa Demir: Bütün emeğimi Batman’a ve hizmete adayacağım

14.11.2013 16:10
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

2014 yılında ülke genelinde yapılacak yerel seçimler için siyasi partiler aday belirleme çalışmalarını sürdürürken, adaylar da tanıtımlarına devam ediyor.

Batman belediye başkanlığı için Ak Parti’den aday adayı olan ve 30 yıllık yaşamı boyunca Batman’a hizmet eden işadamı Mustafa Demir belediyecilik alanında da hayal ettiği projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ak Parti Batman belediye başkan aday adayı işadamı Mustafa Demir gazetemiz yazarlarından Ciwan Değer’in sorularını yanıtladı.

mustafa-demir2.jpg

Ciwan Değer’in Mustafa Demir ile gerçekleştirdiği söyleşi şöyle:

Biraz klasik bir soru olacak fakat gene de sormak istiyorum. Mustafa Demir’i kısaca tanıyabilir miyiz?

22 Ocak 1958’de Batman merkeze bağlı Akça (Tilmis) köyünde dünyaya geldim. Bütün hayatım memleketim olan Batman’da geçti. Elektrik makineleri teknikeri ve iktisatçıyım. 2006 yılına kadar TAPO ve TÜPRAŞ’ta görev yaptım. 2006 yılında TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesi nedeniyle malzeme ikmal müdürü iken emekli oldum. Çözüm mühendislik mimarlık inşaat şirketinin sahibi ve yöneticisi olarak iş hayatıma devam etmekteyim. 2007 yılında AK Parti’den Batman milletvekili adaya adayı oldum. 2011 yılında ise milletvekili adayı olarak 4. sırada siyasi çalışmalarda aktif bir şekilde bulundum. Şiir ve makale yazıyorum. Roman çalışmalarım var. 2007 yılında ‘Gönülden Parıltılar’ adlı bir şiir kitabımı çıkardım. 2. Kitabim yayınlanmaya hazır durumda. Bir süre yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Tüpraşsporun kurucu yönetici üyesiyim. Batmnagücü sporun 2. Başkanlığını yaptım. Evli 5 çocuk babasıyım, 4 tane de torunum var.  

Şayet Batman belediye başkanı olursanız ne gibi zorluklar bekliyor?

Batman belediyesinin çok büyük yükümlülüklerinin olduğunu biliyorum. Bürokrasiden geldim. Geçmişte bir süre öğretmenlik yaptığım için eğitimi biliyorum. Belediyecilik hizmetlerini sürekli takip ediyorum. Bursa, İstanbul, Ankara belediyelerinin hizmetlerini ve çalışmalarını, ne yaptıklarını yakından takip ederek Batman’a neler yapabileceğimizin araştırmalarını yaptım. İstihdama yatırıma ve gençliğe büyük önem veriyorum. İnsan odaklı çalışacağım, bütün emeğimi Batman’a ve hizmete adayacağım. Batman’a hizmetlerin akması için geniş bir çevreye sahibim. Bütün dezavantajları avantaja çevirmek için mücadele edeceğim. Şu ana kadar medya aracılığıyla halkımızla paylaştığım vizyon projeler yapacaklarımızın özetidir. Yasalar çerçevesinde yapılacak tüm hizmetlerin gerçekleştirilmesi için takipçisi olacağım.

 

Belediyecilik açısından Batman’ın kültürel mozaiğini ve tarihsel geçmişini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Partimiz ve halkımız uygun görüp de bu göreve bizi getirirse hiçbir ayrım yapmadan Batman’ımızın kültürel mozayığında bulunan Kürt’ü, Türkü, Arap’ı, Ermeni’si ve Yezidi’siyle hizmet olarak çalışmalarımızı ortak noktada buluşturup hizmetler vermeye devam edeceğiz. Kültürel çalışmalar neticesinde etkinlikler yapılmasına destek vereceğiz. Bir ve beraber olmamız için hizmette memleketimizin güzel ve istenilen yere kavuşabilmesi için tüm gayretlerimizi seferber edeceğiz. Hak ve doğru bulduğumuz tüm fikirlere açığız. Kavgacı değil, kucaklayıcı olacağız. 

mustafa-demir3.jpg

Mustafa Demir nasıl bir yapıya sahip?

Toplum nezdinde muhafazakâr biri olarak bilinirim. Allahın bize emretmiş olduğu kulluk vazifelerimi yerine getiririm. İnsanların ahlaki yönden iyi yetişmelerine saygı ve sevgi içinde bulunmaları için gençliğimden bugüne kadar görev aldığım STK’larda aktif olarak çalıştım. Peygamberimizin ifadesiyle ‘en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır’ prensibiyle hareket erek fark gözetmeksizin benimle fikir paylaşan herkese yardımcı olmaya çalıştım, sıkıntılarına çare olmaya çalıştım. 75’li döneminde Batman Gençlik Teşkilatını kurdum, bu kurumun 2. başkanlığını üstlenerek her hafta eğitici seminerler düzenledik. O dönemde Batman sporuna önemli katkılar sunduk. Şu anda Veysel Karani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı mütevellisi olarak Batman merkez ve tüm ilçelerinde gençliğimize hizmetler vermekteyiz. Durmak yok yola devam, sürekli çalışmak var benim azmimde. Gene peygamberimizin ‘iki günü eşit olan ziyandadır’ hadisine göre sürekli yeni hizmetler peşindeyim. İnsana hizmet hakka hizmettir. Gayret bizden tevfik yüce Allahtan’dır. Sevgi her şeyin başıdır, bütün problemlerin çözümü sevgi esaslıdır. Dürüstçe mertçe ikiyüzlü olmadan.

Sizce bir belediye başkanın Batman’ı yönetebilmesi ve gerekli hizmeti sunması için ne gibi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Birinci etapta iyi hizmet verebilmenin yolu hiçbir fikir ve düşünce kavgasına girmeden hizmet odaklı olabilmek düşüncesiyle odaklı düşüncesinden geçer. Belediye maddi varlıklarıyla birlikte devlet imkânlarından yararlanmak ve ekonomik yönden güçlü olan belediyelerle kardeşlik köprüsü kurması sağlanarak hizmetlerin geniş çapta Batman’a aktarılmasını sağlamaktır. Bölge halkının zaman zaman yapılan anketlerle fikirlerini alarak hizmet yelpazesini genişletmek gerekiyor. Bu anlamda Batman belediye başkanın halka danışarak çalışmalarını yürütmesi gerekiyor.

Çevreci kimliğinizden kaynaklı önemseniyorsunuz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Öncelikle katı atık bertaraf ünitelerinin acilleştirilmesine çalışacağım. Araç egzoz kontrol sistemlerinin ve filtre sistemlerinin kontrolü ve desteğine çalışacağım. Batman çevresine kentsel orman görünümünde 2 milyon ağaç dikmeyi hedefliyoruz. Çarşı merkezinde önemli ölçüde kentsel dönüşümle Batman’a yakışır bir meydan görünümünü sağlayacağım. Yer altı otopark, üst kısımlar yeni yapılarla hizmete sunulmak şartıyla ve demir yolunu alternatif yol olarak düşünmekteyim.  

Partiniz ve Batman halkı uygun görüp de sizi belediye başkanı olarak seçerse; kadın, çocuk ve kültür-sanat ile ilgili ne gibi projeleriniz olacak?

Kadınlar için, engelliler, için çocuklar için yaşlılar için ayrı ayrı etkinlikler düşünüyorum. Çocuklarımız ve kadınlarımız can damarımızdır. Özellikle sahipsiz çocuklarımıza, kadınlarımıza ve yaşlılarımıza ayrı ayrı merkezler oluşturarak ekiplerle hizmet vermek istiyorum. Uyuşturucu bataklığına girmiş çocuklarımız için rehabilite merkezi düşünüyorum. Kişilerle uğraşmayı değil, hizmete odaklanmayı prensibim olarak kabul ediyorum. Memleketime 24 saat hizmet verme azmi ve gayreti içerisinde olacağıma inancım tamdır.

Bilindiği gibi BDP Batman’da önemli bir potansiyele sahip. BDP’nin bu gücüne rağmen sizi belediye başkanı olmak için çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Aday olursanız nasıl bir çalışma stratejisi izleyeceksiniz?

Ak pati belediyecilik hizmetlerinde önce giden bir partidir. Bölgenin tanınmış ailelerinden birinin evladı olarak bütün mazimle tertemiz, halkımın önündeyim. 3 dönemdir BDP belediyecilik hizmetini yürütmektedir. Ama hizmet olarak Batman hakkettiği yerde değildir. Bütün Batman halkı bu konuda genellikle hemfikirdir. Geniş bir yelpazede tanınıyorum. STK’larca ve ailede tanınıyorum. Aday olursam tüm partilerden oy alacağıma inanıyorum ve kazanacağıma inanıyorum. Yaptığım istişareler ve anketler, beni bizzat telefonla arayan önemli isimlerin yaklaşımlarından anlıyorum. Aday adaylığım sürecinde bu teveccühü göstermeleri hizmet aşkımı daha çok alevlendiriyor. İyi bir ekiple Batman’a en güzel hizmetleri vereceğime inandığımdan, Batman halkının bir kez olsun bana ve patime şans vermelerini istiyorum.

mustafa-demir4.jpg

 

MUSTAFA DEMİR’İN BATMAN İÇİN PLANLADIĞI VİZYON PROJELER

Batman ili kimlikleşme sürecinde, optimum değerlerin üstünde büyüme gösteren bir ildir. Bunun avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Amacım; hepsini avantaja çevirip büyük yatırımların aktarıldığı, misyon ve vizyon sorumlulukları olan bir Belediyecilik anlayışı ile memleketime hizmet etmektir.

Projelerim ve Yapmayı Düşündüklerim;

1-) Kentimizde en başta gelen çevre sorunlarından biri kirliliktir. Batman ili Türkiye’nin en kirli illeri arasında bulunmaktadır. Bunun önüne geçilmesi için kapsamlı hizmet sistemini uygulayıp, katı atık bertaraf tesislerinin kurulmasına öncülük etmek ( 2011 yılında planda yer almasına ve öncelikli iller arasında olmasına rağmen yapılmamıştır.),

2-)  Kentte küçük parklar yerine büyük yeşil alanların planlanması için çalışmalar yürütmek (Her mahalle de büyük bir park projesi)

3-) Batman ili eğimi az bir bölge olmasına rağmen engelliler kenti rahatlıkla kullanamamaktadır. Engelsiz Sirkülasyon ile kenti özgürce kullanmalarını sağlamak,

4-) Ekolojik çalışmaları desteklemek ve Kent içerisinde bisiklet kullanımını aktif hale getirmek için sosyal ve kültürel projeler üretmek,

5-) Kentte trafik sorunlarının çözülmesini sağlamak (Batman ilinde tek ana cadde varlığı -Diyarbakır Caddesi-  bu sorunu arttırmaktadır. Alternatif yolların güçlendirilmesi ve otopark planlamasının arttırılması için projeler üretmek)

6-) Kentte sosyal faaliyetlerin arttırılması; kent kimliğini tanıtacak festivallerin düzenlenmesine öncülük etmek,

7-) Esentepe’nin tamamen rekreasyon amaçlı kullanılmasını ve güvenlik önlemleri alınmasını sağlamak,

8-) İluh Deresi için realist bir proje hazırlamak ve Dere’nin ıslahı ve çevresinin kentsel dönüşüm projelerinin uygulanmasını sağlamak,

9-) Kentin Hava ve Kara yoluyla girişinde bulunan Batman Çayını kente kazandırmak  ve yoğun ağaçlandırma ile potansiyeli yüksek bir rekreasyon alanı olmasını sağlamak,

10-) Batman Çayı ile İluh Deresini Tek proje haline getirip iki kaynağıda güçlendirmek,

11-) Batman’ın merkezi olan Heykeli kimliksel olarak güçlendirmek ve bu bölgede planlı yerleşim alanları oluşturmak,

12-) Batman çevresinin ağaçlandırılması ile ormanlaştırma çalışmaları yapıp buranın kent halkı tarafından aktif kullanımını sağlamak; dumanlı ve dumansız piknik alanlarını arttırmak,

13-) Bir ekip oluşturarak esrar, eroin,tiner..kullanan kişilerin rehabilite edilerek topluma kazandırılmasını sağlamak,

14-) Bakıma muhtaç yaşlı ve hastalar için bir merkez inşa etmek ve her türlü bakımlarını üstlenmek,

15-) Maddi durumu yetersiz olan aileler tespit edilerek ihtiyaçları veya istihdamları sağlanarak topluma kazandırmak,

16-) Yetim ve kimsesiz çocuklar için potansiyeli yüksek ve donanımlı bir Çocuk Evi oluşturarak çocuklarımızı geleceğe hazırlamak,

17-) Batman Çayı üzerinde bulunan Bismil Köprüsünü Kentin Mimarı yapısına uygun yeniden tasarlamak ve estetik bir değer haline getirmek,

18-) Yeni yerleşim yerlerini jeolojik sağlamlığa uygun şekilde planlamak ve bütün kompleksleri içinde bulunduran bahçeli siteler oluşmasına destek vermek,

19-) Batman İli ova yerleşkesi içinde kurulmuş olmasından ötürü Kente oluşan kirli hava çökmektedir. Hava sirkülasyonunun fazla olmaması ve yeşil alan azlığı nedeniyle bu kirli hava absorbe edilememektedir. Bu sebeple kent çevresinde yoğun ağaçlandırma çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çevre Orman Bakanlığı ile birlikte Kenti çevreleyen ağaçlandırma çalışmalarını yapmak ve bu ağaçların bakımını üstlenmek,

20-) Kozmopolit bir şehir olan Batman için farklı kültürde insanların iletişimini sağlamak için birimler oluşturmak ve birlikte yaşamı güçlendirmek,

21-) Şiddet gören kadınlar için Belediye Sığınma Evi ve ihbar hattı kurulmasını sağlamak,

22-) Kentin yerel ve ulusal tanıtımlarını yapmak,

23-) Gençlik ve Spor çalışmaları kapsamında  yüzme, tenis, hentbol, voleybol gibi birçok spor ve sosyal faaliyeti karşılayan Belediye Sosyal Tesisi yapmak ve işletmek,

24-) Belediye Ulaşım Hizmetlerinde konforu sağlamak ve ekolojik araçlara yer vermek

25-) Yeni Üniversite ve Toki mevkiinden Havaalanına kadar olan güzergahta tramvay hattı planlayıp trafik sorunlarına çözüm bulmak,

26-) Tüm bu hizmetlerin yerine getirilmesinde vatandaşlarımıza karşı eşit mesafede olmak, hizmet odaklı davranmak ve halkı kucaklayıcı bir ideoloji ile hareket etmektir.

Bu yazı toplam 3743 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim