• BIST 94.158
  • Altın 257,423
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • Batman : 22 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Mutsuz kentiz çünkü…

15.04.2014 19:45
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 verilerine göre Türkiye’de en mutsuz illerin başında Batman olduğunu saptamış. Şırnak ilinden bile mutsuz olduğumuza yer vermiş. Aslına bakarsanız, TÜİK’in saptadığı veriler bir bakıma son derece doğrudur. Çünkü her geçen gün büyüyen ve gelişen bir il olan Batman’da istihdam alanının yaratılmayışı, işsizlerimizin çığ gibi büyümesine karşılık hiçbir önlemin alınamamış, barış sürecine rağmen konuya ilişkin hiçbir ilerlemenin kaydedilmemesi, her ne kadar Türkiye İstatistik Kurumu bu mutsuzluğun nedenlerinin başında intiharların olduğunu belirtiyor olsa da bunun da elbette ki bir nedeni vardır.

Batman’da binlerce dilenen, insan var. İşsizlikten sırtı kamburlaşmış binlerce gencimiz var, evine ekmek götüremeyen yarı aç yarı tok günlerini geçiren insanlarımız var, bunun da doğal sonucu olarak insanlarımız üzerinde büyük ölçüde karamsarlık oluşturmakta bunun sonucu da bunalım geçirip yaşamına son veren talihsiz insanlarımız vardır.

Batman yeni illerle birlikte son derece gelişme ve büyüme gösteren illerin başında yer almaktadır. Büyüme ile birlikte artan nüfusa göre iş istihdamının kesinlikle yaratılamamış olması batman’da yaşayan insanların elbette ki mutsuz olmasına neden olacaktır. Başta yetkililer olmak üzere batman’dan trilyonlarca lira paralar kazanan iş adamlarımızın işsizler ordumuza karşı lakayt kalmaları son derece üzüntü verici olsa da iş adamlarımızın buna rağmen istihdam yaratma gayreti içinde olmamaları ilimizin mutsuzluğunu üzülerek ifade etmek isterim ki daha da artırmaktadır.

Batmanı ve Batmanlı olmaktan her zaman onur duyduklarını şarkıların tekrarlanan nakaratları gibi yineleyen iş adamlarımızın genç nüfusumuza olumlu bakma gibi bir tutum ve davranış içinde olmamaları talihsizlikten de ötedir. Her türlü eziyet ve yoksunluğa rağmen çocuklarını yarının birer yararlı bireyleri olması adına dişinden tırnağından kesip biriktirdikleriyle çocuklarını okutmaya çalışan insanlarımızın ekonomik durumları ne yazıktır ki insan onuruna yaraşır bir düzeye ulaşmamıştır. İşsizlikten bunalan, ailesine yük olmanın ezikliğini yaşayan binlerce gencimiz iş yoksunluğu nedeniyle kahve köşelerinde ömür tüketmekte, bunun sonucu olarak ta gençlerimizin, genç yaşında karamsarlığa itilmesine neden olmaktadır.

Sadece tüketime dayalı iş sahalarının her geçen gün arttığı ilimizde zaten küçük esnaf tamamen yok olmaya yüz tutmuştur, İstihdam alanlarının tüm ikaz ve uyarılara rağmen açılmamışı olması gençlerimizin geleceğine yönelik umutlarını da beraberinde yitirmektedir. B.u yüzden batman mutsuz, bu yüzden batman halkı yarınlarından emin görünmemektedir. TÜİK son derece doğru bir araştırma yapmıştır,

Ülke insanının refahını insana yaraşır bir düzeye ulaştırmakla muktedir olar iktidarlar ne yazıktır ki bu üne kadar bunu başarma becerisini göstermemiş ve ülke insanının mutlu olduğu bir vatanı yaratamamışlardır. Bu yüzden hem ilimiz insanı hem de ülke insanı refah düzeyine ulaşma mutluluğuna erişememiştir. Seçim propagandalarında sadece kendilerine oy toplamakla yükümlü olanların seçildikten sonra vatandaşı düşünme gibi bir erdemlilik göstermemesi büyük bir vefasızlık örneğidir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimler sonrasında balkon da yaptığı konuşmasında İstiklal mücadelesini kazandıklarını haykırmıştır, partisinin ülke insanının verdiği teveccühle kazandığına göre ülke insanının refah düzeyini de yaşanabilir bir düzeye ulaştırmakla yükümlü olduğunu da bir hatırlarsa millet o zaman verdiği oydan asla pişmanlık duymayacaktır. Batman halkı mutsuz, çünkü işsizler ordusu her geçen gün katlanarak artmaktadır, batman halkı mutsuz çünkü istihdam alanlarının asla yaratılmama düşüncesi sürmektedir.

Batman insanı mutsuz çünkü sadece kazanmayı düşünen ama kazandırmayı düşünmeyen ve “Rabbana hep bana” düşüncesi içinde olan iş adamları var. Batman mutsuz. Çünkü, Batman’da görev yapan kurum ve kuruluş müdürleri sadece görevlerini tamamlayıp buradan bir an evvel gitme düşüncesini taşıyan yöneticilerle yönetilmektedir. Batman’ı ve Batmanlıyı böylesine mutsuz kılan ve mutlu olmasına olanak sağlamayanlardan tüm batman halkı olarak şikayetçi ve Batman halkını bu denli karamsarlığa itenlerden de davacıyız. Batman işsizine dönüp bakmayan, onları da bunalımlara sürükleyen, Batman’dan kazanıp yatırımlarını başka illere taşıyanlardan da davacıyız. 

Bu yazı toplam 707 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim