• BIST 92.250
  • Altın 253,051
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

OKUMAK

25.01.2017 14:01
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Okumak, kainat kitabını okumak, Allah’ın güzel sanatlarını tefekkür ederek üzerinde düşünerek okumak. İnsan kendini okuması, suyu,  toprağı, semayı, gezegenleri, çiçekleri okumak yağmuru, esen rüzgarları, hasılı evrende olup bitenleri tefekkürle inceleyip okumak. Okuyup yaratıcısını tanımak, ona inanmak imanın doğrultusunda bir hayat sürdürmek. 

Neyi, nasıl, ne şekilde okumamızı yine halikımız, yaratıcımız nazil etmiş olduğu kitabında belirtmiştir: “OKU” emri ilahisiyle insanları ikaz ediyor. İnsanın okuması aklını kullanması, olaylardan ibret almak ders çıkarmak bu doğrultuda düşünerek başıboş olmadığını anlamak onun görevi olduğunu bilmek. İslam’ın ilk emri Oku hitabıdır. Bu okuma Allah adı ile olmalı, Allah adı anılarak okumak, rabbı adı ile okumak. Bundan daha mutlu ne olabilir. Demek ki, Allah adı ile okunmayan bir ilimden hayır gelmez. Onun adı ile hareket etmek, Şu kainat sarayının sultanı, sevk ve idarecisi namına okumak insanı mutlu eder.

Toplumlar ilim tahsil ettiği oranda gelişir ilerler. Dini ve dünyayı mamur etmek her ikisine de çalışmak insanın görevidir. Birini ihmal etmek sadece birine çalışmak tek kanatlı bir kuş misali uçması düşünülemez. Fen ilimleri ile, din ilimlerini tahsil etmek gerekir. Rahmet peygamberimiz : “ İlim tahsili için yurdundan ayrılıp yolculuk yapan kişiye Allah cennet yolunu kolaylaştırır. Şüphesiz melekler de ilim tahsiliyle meşgul olanlara kol, kanat gererler. Göklerde ve yerde bulunanlar, hatta sudaki balıklar ve yuvalarındaki karıncalar, hep ilim ehli için mağfiret dilerler. Bir alimin, bilgisizce (Körü körüne) ibadet eden kişiye üstünlüğü, Ay’ın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Alimler peygamberlerin mirasçılarıdır; çünkü peygamberler ne altın ne de gümüş bırakmışlar; miras olarak ilim bırakmışlardır. İşte bu mirasa konan, sonsuz bir nasip almış olur.”( Ebu Davut, Tirmizi,et-Taç,1/63) buyurarak ilmin ve ilim tahsilin ilim okumanın önemini vurgulamıştır. Mensubu olduğumuz İslam dini, en yüce hayat dinidir. Böylesine yüce bir dinin mensupları olarak, kalkınmış, ileri ülkeler safında itibarlı bir yere sahip olabilmemiz, her bakımından ileri ve güçlü bir ülke olabilmemiz için, okumak ilim tahsili yamak şartına bağlıdır. İlimde, en ve teknik alanda ilerlemek için elbette ki okumak gerekir. Tembel ve okumayan bir millet geri kalmasına ve başka ülkelerin hakimiyeti altına girmeye sömürülmeye mahkumdur.

 “ Dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahreti isteyen ilme sarılsın, hem dünyayı, hem de ahreti isteyen yine ilme sarılsın” diyor son peygamber. Bu önemli bir mesajdır. Bunu tatbik etmek gerekir. İnsanlığın en büyük düşmanı cehalettir. Toplumları, ülkeleri geri bırakan, sefalete, sefilliğe, perişanlığa sebep olan cehalettir.

Okumanı anlamı, iman, İslam, ve mukaddes değerlere bağlı kalmak suretiyle ilim tahsili gerekir. Allah korkusu, Allah sevgisinden mahrum bir eğitim, fayda değil zarar getirir. Kur’anın 114 süresi, 6666 ayetinin içindeki mana ve önemini önemseyerek, prensip ve kuralları emirleri ve hükümlerine bağlı kalarak okumak. Emirleri çerçevesi içinde kalarak, o doğrultuda hayat sürdürmek o zaman ilmin mana ve önemi oryaya çıkar. Yüce Allah: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu.” (Zümer.11) Buyurarak ilmin, alimin önemini beyan etmiştir.

Yaratılış amacına uygun bir anlayışla okumak, toplumu aydınlatmak, faydalı olmak , hayırlı hizmetler sunmak hep okumakla elde edilir. Alim, bilgili, kültürlü, dünya oyalarından haberdar, memleketini, milletini ve hatta tüm insanlığı seven insanlığın yararına çalışan, ahlaklı, inançlı, maneviyatla donanımlı, elleri duaya kalkan, alnı seccadeli, kalbinde Allah sevgisi dop dolu, insanlara, hayvanlara sevgi besleyen bir ilim sahibi olmayı öngörür dinimiz İslam,,,.

İlim sahibi toplumun lokomotifi gibi toplumları yönlendirir. Alimler, ilim sahipleri düzgün olursa doğru ve insaflı olurlarsa Doğruyu, istikameti bu güzel insanlarımıza öncülük ederlerse  o memlekette huzur olur, kardeşlik olur ve sevgi tohumları ekilir.

Allah insanoğluna bilmediği her şeyi vermiş akıl, anlama, kavrama, düşünme, konuşma, anlatma gücünü vermiş, şuur ve beş duyu organları vesilesiyle yeterli donanıma sahip üstün bir varlık olarak yaratmıştır. Bu yeteneklerini hayırlı hizmetlerde kullanırsak faydalı, yararlı işler görüleceği tecrübelerle sabittir. Bir ayet-i kerimede: “ Rahman” “ Kuranı öğretti”. “İnsanı yarattı”. “Ona konuşmayı öğretti.” (Rahman..1.2.3.4) buyurarak insanı yaratan Allah ona bilgiyi, konuşmayı ve ilmi öğrenmek için yeteri donanıma sahip bir varlık olarak yaratmıştır. İnsan harika organlarla, bilgi hazinesiyle, kabiliyet ve yeteneğiyle yaratılmış, tabiri caizse,  zeminin müsait olduğunu insan ancak çalıştığı oranda başarı elde eder.

Kuranı okuyup araştırdığımızda görüyoruz ki, ilk nazil olan ayetler şöyle .” Oku, Rabbın en büyük kerem sahibidir. O kalemle yazı yazmayı öğretti.” (İkra.3.4) buyurarak kalemle insana yazı yazmayı öğrettiğini kalemle ilim sahibi, bilgi sahibi ve kültürlü olacağını beyan etmiştir. Kalem sayesinde uzay yolculuğunun yapıldığını, kalem ile, yer altı derinliklerinden petrol ve doğal zenginlik kaynaklarının elde edildiğini kalem sayesinde matematik sayıların hesap ve mühendislik işlerin yapıldığını anlamak mümkün. Dünya liderleri okuma ile milletlerini sevk ve idare ettiğini bilmeyenimiz yoktur.

O halde gelişmek, ilerlemek, sosyal, siyasal, ekonomik ve sanayi dalında gelişmek istiyorsak, okumak ilim tahsili yapmak, bunun yanında Allah adı ile okumak şartı ile başarı elde edileceği, eşitlik, adalet, sevgi ve mutluluğun yolu okumaktan geçer. Okumak islam’ın ilk emridir. Kadın erkek her iki sınıf insana ilim tahsili farz olarak öngörür dinimiz. Kötülüğü yenmenin batıl inanç ve ideolojilerin esiri olmadan, şirk ve küfre girmemek için okumak  İslam’ı doğru  okumak, doğru  anlamak anladığımızı hayatımızda tatbik etmek gerekir. O zaman arzu edilen seviye elde edilmiş olacaktır.     

Bu yazı toplam 856 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim