• BIST 94.219
  • Altın 252,070
  • Dolar 5,8343
  • Euro 6,5347
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Petrolün hala Başkenti miyiz?

20.08.2014 18:33
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Bir zamanlar 6-7 bin insanımızın çalıştığı (o dönemde ilçe bazındaydık) TPAO ile tüm ülke genelinde petrolün başkenti olarak anılıyorduk. O Dönemlerde 6-7 bin insan TPAO’da çalıştığı ve TPAO’nun bir mensubu olduğu için son derece gururluydu. Hatta daha fazlası kız istemeye giderken bile TPAO mensupları tercih edilirdi. Batman bir bakıma ekonomik olarak TPAO sayesinde oldukça olumlu bir durumdaydı. Öyle ya 6-7 bin insanın çalıştığı, bu sayede de 35ç 40 bin insanın bir bakıma ekmek kapısıydı TPAO. Zaman geçtikçe bu gözde kuruluşta çalışanların sayısı azaltıldı, öylesine azaltıldı ki o eski görkemli zamanlarını aratır hale getirildi öylesine gülünç bir rakama getirildi ki çalışan sayısı artık o eski cazibesini gün geçtikçe yitirir duruma getirildi.

Bu yüzden günümüze kadar gelindiğinde ise sanırım bu sayı 2000’lere indirgendi ve artık TPAO nerdeyse anılmaz, hatta hatırlanmaz bile oldu.

Bir zamanlar binlerce insanımızın ekmek yediği ailesini n geçimini sağladığı bu güzel kuruluşumuzun son zamanlarda ki durumu TPAO’ya gerçek manada gönül veren insanlarımızı kahreder bir duruma getirildi. Bunun yanı sıra daha önce ilimize bağlı ilçe ve köylerinden bile insanların çalışmak için tercih edildiği düşünce bile ortadan kaldırıldı ve eleman alındığında bile yöre insanı tercih edilmemeye başlandı.

Bu durum gerek bizleri ve gerekse de yıllarca bu kuruluşta çalışıp kalkınmasında önemli rol almış babalarımızı, akrabalarımızı gerçek manada üzüntüye sevk etmektedir. Petrol denilince ilk akla gelen il batman olurken, şimdi ne yazık ki bu lakabımız da hatırlanmaz oldu.

TPAO’nun zatı muhterem yöneticileri her Batman’a geldiklerinde ağzımıza bir kaşık bal çalıp “TPAO Batman’da doğdu, Batman’da büyüyecek” demelerine rağmen bu sizler sadece ne yazık ki söylemden öteye gidemedi ve bu günkü TPAO’asla büyümedi aksine üzülerek ifade etmek isterim ki küçültülmeye bile başlandı. Bu nedenle ilimiz üzülerek ifade etmekte yarar görüyorum ki TPAO batman’da doğmuştu ama ne yazık ki batman7da ölümünü beklemektedir.

Bizler için TPAO vazgeçilmezdir. Ekmeğini yedik, geçimimizi sağladığı için her zaman ona müteşekkiriz ancak batman’da doğan ve her geçen yıl uluslar arası bir nitelik kazanan güzelim TPAO ne yazık ki Güneydoğu’ya güdülmekte olan bir kinin ve nefretin kurbanı olmaya yüz tutmuş ve küçültülme senaryoları ortaya konmaktadır. Batman ne yazık ki artık petrolü ile anılmamakta hatta adı bile anımsanmamaktadır.

Bizler yıllarca TPAO’da çalışmış, TPAO’nun kalkınmasına önemli katkılar sağlamış bir neslin evlatlarıyız. O nesil ki yaptıkları vasiyetlerinde bile TPAO’ya duacı olmuşlar ve TPAO’nun korunması sahiplenmesi adına evlatlarına vasiyetlerde bulunmuşlardır. Bizler de babalarımızın ve TPAO’ya ruhen ve bedenen katkı sağlamış o güzel vefakar neslin torunları olarak TPAO’ya canımız pahasına olsa sahip çıkacağımızın bilinmesini istiyoruz. TPAO’ya her zaman saygıda kusur etmeyecek ancak küçültülmesi ya da özelleştirilmesi gibi bir düşünce hasıl olursa canımız pahasına bile olsa karşı çıkacağız. Bunu tüm yetkililere duyurmayı bir görev olarak telakki ediyoruz.

Batman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin parlayan yıldızıdır ve bu yıldızın her zaman pırıl pırıl parıldamasına olanak sağlama adına toplum olarak elimizden gelen özveriyi asla göstermekten kaçınmayacağız. TPAO’nun eski görkemli ve saygınlığına dönüşmesine katkı sağlamak adına yola çıkanların oluşturduğu kervanın öncülerinden biri olacağız. TPAO’suz bir Batman’ı düşünenlere ithaf olunur. 

Bu yazı toplam 692 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim