• BIST 88.735
 • Altın 228,715
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Batman : 22 °C
 • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
 • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
 • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak
 • Boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtardı
 • Bayram öncesi tatlı imalathanelerine sıkı denetim
 • Sason Devlet Hastanesi inşaatı 8 Ağustos’ta başlanacak

Sağlık Sen 2013 yılını değerlendirdi

12.01.2014 12:53
Sağlık Sen 2013 yılını değerlendirdi
Sağlık Sen Batman Şubesi, 2013 yılını değerlendirerek 2014 yılından beklentilerini açıkladı.

Sağlık Sen Batman Şubesi, 2013 yılını değerlendirerek 2014 yılından beklentilerini açıkladı. Konuya ilişkin Şube Başkanı Zahir Seven tarafından yapılan basın açıklaması şöyle “

“Öncelikle tüm İslam aleminin Mevlid Kandilini kutluyor, tüm insanlığa huzur, mutluluk ve barış getirmesini diliyoruz.

Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak; öncelikle basın meslek ilkeleri doğrultusunda, kamuoyunun bilgilendirilmesinde büyük emekleri olan, bu mesleğe gönül vermiş değerli basın mensubu arkadaşlarımızın Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak; ülkemizin ve bölgemizin en önemli sorunu olan Çözüm Sürecinin son günlerde yaşanan gelişmelerden etkilenmeden devam etmesini ve kalıcı bir barışın gerçekleşmesine yönelik ümidimizi koruduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Çözüm sürecine yönelik tüm olumlu girişimleri ve çabaları desteklediğimizi, ülkemizin bu en önemli meselesinin bir an önce çözülmesi isteğimizi tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

Bu bağlamda birkaç gün önce takipsizlik kararı verilen Uludere’deki katliamla ilgili kararın vicdanları kanattığını, bu olayın biran önce açıklığa kavuşturulmasını beklediğimizi tüm ilgililerden bekliyoruz.

Kazanımlarımız;

-Konfedarasyonumuz Memur-Sen öcülüğünde kişisel hak ve özgürlükleri engelleyen vesayetçi uygulamalardan kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması için  2013 yılının ilk aylarında başlatılan "Özgürlük için 10 Milyon İmza Kampanyası' kapsamında kısa sürede 12 milyonun üzerinde imza toplanarak, gereği yapılmak üzere hükümet yetkililerine teslim edilmiş; yıllardır süren ve birçok insanın mağduriyetine sebep olan Kamuda Başörtüsü Yasağı resmen ortadan kaldırılmıştır.

-Konfedarasyonumuz Memur-Sen’in güçlü bir şekilde destek verdiği Çözüm Sürecinde oluşturulan Akil İnsanlar Heyetinde Genel Başkanımız da yer almış, kalıcı barışın gelmesi için önemli adımlar atılmasına destek verilmiştir.

-Sendikamız tarafından üyelerimize yüksek lisans yapmaları sağlanmıştır.

-Sendikamızın genel yetkili olduğu Toplu Sözleşmede kamu görevlilerinin taban aylıklarına önemli bir artış yapılması sağlanmıştır.

-Toplu Sözleşme ile memur emeklilerine de aylık net 146 TL. zam yapılmıştır.

- Taban aylık zammıyla birlikte 1 Ocak 2014 yılında emekliye ayrılacak memurlar 5 bin 250 TL daha fazla emekli ikramiyesi alacak.  

- Ayrıca 4-C'li çalışanlara 493 TL civarında zam ve iyileştirme yapılması sağlanmıştır..

Taleplerimiz;

- Döner sermaye, ek ödeme, nöbet ücreti, ek ders ücreti ve fazla çalışma ücretlerinin emekliliğe yansıtılmasını,

-Döner sermayenin / Sabit ek ödemenin gelir vergisinden muaf olmasını,

-Sağlık hizmetleri sınıfı çalışanlarının ek göstergelerinin artırılmasını,

- Sağlık hizmetleri sınıfı çalışanlarının özel hizmet tazminatı oranlarının artırılmasını,

- Sağlık personeline fiili hizmet süresi zammı verilmesini,

- Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu olarak yargılanmasını ve sağlık giderlerinin 6 ay süreyle SGK tarafından değil, bizzat şiddet uygulayanlar tarafından ödenmesini, özelllikle sağlıkta şiddet olayları sonucunda verilen cezaların da basında yer alması caydırıcılık açısından yararlı olur.

- Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına nöbet zorunluluğu getiren düzenlemenin bir an önce geri çekilmesini, Bakanlığın bu tür düzenlemeleri paydaş kuruluşların önerilerini dikkate alarak yapmasını,

- Sağlık hizmetlerinin hizmet satın alma yoluyla gördürülmemesini,

- Her yıl görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılmasını ve eğitimlerin uzaktan eğitim ile verilmesini,

- 4/B, 4/C, vekil ebe ve hemşireler, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının da Giyecek Yardımı Yönetmeliği kapsamına alınmasını ve giyecek yardımı ücretlerinin 2 katı oranında artırılmasını,

- Bütün sağlık çalışanlarına zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası yapılmasını ve primlerinin tamamının kurum bütçesinden ödenmesi

- Lisans Tamamlama uygulamasının sağlık alanındaki bütün branşları kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmasını ve bir an önce hayata geçirilmesini,

- 4/C’lilerin döner sermaye ek ödemelerinden yararlandırılmasını,

- 4/C ve vekil ebe ve hemşirelerin kadroya geçirilmesini,

- Kamu görevlisi olmayan aile sağlığı elemanlarının kadroya geçirilmesi

- Yardımcı hizmetler sınıfında olanlardan Memur olma şartlarını taşıyanların sınavsız memur kadrolarına atanmalarının sağlanmasını,

- Genel idari hizmetler sınıfı ve yardımcı hizmetler sınıfında yükseköğrenim görmüş personelin özel hizmet tazminatlarının 5 puan artırılmasını,

- 0-6 yaş grubundaki çocuklar için kreş açılmasını ve ücretsiz servis sağlanmasını,

- Mart ayında Tıp Bayramı ve Sosyal Hizmetler Günü nedeniyle ikramiye verilmesini,

- Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının yıllık izinde ücretlerinin kesilmemesini,

- Aile hekimlerine misafir hastalar için kişi başı 8,00 TL ödenmesini,

- “Aile Sağlığı Elemanı” ibaresi yerine “Aile Sağlık Çalışanı” kavramının kullanılmasını,

- Sözleşmeli aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının sözleşme dönemi içinde kullanmadıkları yıllık izinlerinin bir sonraki sözleşme dönemine aktarılmasını,

- Sözleşmeli aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına aile yardımı verilmesini,

- İkisi de Sağlık Bakanlığı personeli olan eşlerin eş durumu tayinlerinde kıdem ve bölge ayrımı yapmaksızın ivedilikle yapmasını,

- 4/B ve 4/C’lilerin de eş durumu tayinlerinde kadrolularla aynı haklara sahip olmasını istiyoruz.

Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak;

- İlimizde önemli bir ihtiyaç olan Yetişkin ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerinin, Çocuk Kardiyoloji, Çocuk Nöroloji ve  Çocuk Endokronoloji gibi birimlerin Batmanımıza kazandırılmasını istiyoruz.

- İlimizde yıllardır büyük bir sorun olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin yetersizliğini belirterek, yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin inşaatına bir an önce başlanması gerektiğini, hizmet alamayan, Hastanenin yetersizliği nedeniyle sevk edilen, mağdur olan, diğer illerde perişan olan insanlarımızın veballerini taşıdıklarını tüm kamuoyuna ilan ediyoruz. 

- İlimiz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde; vatandaşlarımızın ağız ve diş alanındaki, cerrahi müdahaleler dahil bütün ihtiyaçlarına cevap verecek bir altyapı ve donanıma kavuşturulmasını ve vatandaşlarımızın başka illere sevki eziyetine son verilmesini istiyoruz.

- Kozluk Devlet Hastanesi’ndeki sorunlarının çözülerek, vatandaşların ve sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz.

- İlimizin sağlık kuruluşu ihtiyacı had safhadeyken, eski Devlet Hastanesinin çürümeye terk edilmesini anlayamıyoruz. Eski devlet hastanesinin bir sağlık kuruluşu olarak değerlendirilmesi konusunda, sorumluluk makamındaki yetkililerden özellikle Ilimiz milletvekili olan Maliye Bakanından destek bekliyoruz.

- Nasıl ki canlıların çocukluk, yetişkinlik dönemleri varsa, illerin de böyle evreleri vardır. Bakanlığımıza, ama öncelikle ve özellikle Batmanlı bakan, vekil ve bürokratlarımızdan Batmanımızın çocukluk çağını çoktan bitirmiş olduğunu, artık olgun ve yetişkin bir İl olduğunu görmelerini ve kabullenmelerini istiyoruz. Çünkü bizler bunu göremediğimiz müddetçe Ankaradaki yetkililerin Batmanımıza ilçe muamelesi yapmaya devam edeceğini unutmamalıyız.

- İlimizin yetkililerine, Ilimiz milletvekili olan Maliye Bakanına ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine, İlimizde 3. Basamak düzeyinde hiçbir sağlık kuruluşunun olmadığını hatırlatarak çağrıda bulunuyoruz; Batmandan daha az nüfusa sahip illerde Tıp Fakültesi veya Eğitim Araştırma Hastaneleri varken, Batmanın bundan mahrum edilmesinin nedeninin açıklanmasını, Batmanımıza Eğitim-Araştırma Hastanesinin açılmasını veya Şehir Hastaneleri projesi kapsamına bir an önce alınmasını istiyoruz.

- Batman Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Hemşirelik, Ebelik, Anestesi, Acil Tıp Teknisyenliği vb. bölümlerin ivedi bir şekilde açılmasını istiyoruz.

- Sağlık Kurum ve Kuruluşlarındaki ihalelerin ve hizmet satın alımlarının daha şeffaf bir şekilde her türlü şüphe ve şaibeden uzak bir anlayışla yapılması konusunda tekrar tüm yetkililere uyarda bulunuyoruz. Nerede ve kim olursa olursa olsun Kurumunu zarara uğratan, yetimin malına el uzatan ve haksız kazanç sağlayanların daim yakalarına yapışacağımızın ve onların karşısında duracağımızın tüm kamuoyunca bilinmesini istiyoruz.

Son olarak Sağlık çalışanlarımızın; birçok soruna rağmen büyük fedakârlıklar göstererek en iyi şekilde sağlık hizmetini sunmaya çalışmaları takdire şayandır. Batman Sağlık-Sen olarak 2014 yılında da insana yakışan en iyi sağlık hizmeti için özverili çalışmalarına devam ederlerken karşılarına çıkabilecek gerek hukuki ve gerekse de idari sorunlarda daima destekçileri olacağımızı,  2014 yılının özellikle tüm vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız için yukarıda dile getirdiğimiz sorunlara çözümlerin üretildiği ve çalışma hayatında kolaylıklar sağlandığı sağlıkta şiddetin ve mağduriyetlerin olmadığı bir yıl olması temennisiyle.”

Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Aksoy, Ayturan'ın veda yemeğindeydi15 Ağustos 2018 Çarşamba 14:41
 • Batman STK’larından devlete destek15 Ağustos 2018 Çarşamba 14:38
 • Sason MYO ilk kez öğrenci alıyor15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:39
 • Vali Deniz iş yeri açılışına katıldı15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:38
 • Vali Deniz, Sosyal Markette incelemelerde bulundu15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:37
 • Vali Deniz’den İdare Mahkemesi Başkanı Ayturan'a veda yemeği15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:37
 • 12 Üniversite Rektörü, ABD ve Trump'ı kınadı15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:36
 • Real Konak Hotel, yerli ve milli ürünler kullanacak15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:35
 • Patlama: 4 çocuk yaralandı14 Ağustos 2018 Salı 17:16
 • 153 bin kişiye yeni kimlik verildi14 Ağustos 2018 Salı 15:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim