• BIST 94.158
  • Altın 257,423
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • Batman : 22 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Sendikaların bu suskunluğu neden?

07.04.2016 19:11
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Okur Mektubu

Zaman zaman okurlarımızdan mektup alır konularını bu köşede yazmamı ve kamuoyuna duyurmamı isterler. Mektupların çokluğu nedeniyle çoğu kez bunları değerlendiremediğimiz için de ayrıca saygı değer okuyucularımızdan özür dileriz. Önceki gün yine böyle bir mektup aldık ve genellikle son günlerde gündemi oluşturan taşeron işçilerini de ilgilendireceğini umduğum mektubu aynen bu gün sizlerle paylaşmak istedim.

Sendikaların son zamanlardaki iktidarın söylemleri karşısında neden suskun kaldıklarına bir bakıma isyan eden bu okurumuz gönderdiği mektupta sizleri de ilgilendireceğini umduğum konuyu aynen aktarıyorum.

İşçilerin sendikalara karşı ciddi bir rahatsızlık içinde olduklarını, her ay maaşlarından 1 Yevmiye aidat kesildiğine işaret eden okurumuz” bu aidatları sendikaların hak etmediğini dile getirerek sendikaların işçilerin sorunlarına yeterince eğilim göstermediklerini açık bir şekilde dile getirmiş ve mektubunda daha sonra şu konulara yer vermiş ”Kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya geçiş düzenlemeleri yapılırken tasarı meclise sunmaya hazırlanırken sendikaların suskunluğuna anlam veremiyoruz.

Başbakan’ın açıklama yaptığı gibi kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmesinin çalışma barışının sağlanmasında büyük yarar olacaktır. Ancak taşeron işçilerinin kadroya alınırken bazı maddeler öne çıkarılmakta ve her türlü haklarından fakat etmeleri gibi bir şart istenmektedir. Bu yüzden böylesi bir şartın kabul edilmesi kesinlikle mümkün olmadığı için önlerine konulacak herhangi bir evrak ya da sözleşmeyi imzalamamaları gerekir.

4857 sayılı kanunun 2. maddesi asıl işverenin işçilerinin alt alt işveren tarafından işe alınarak çalıştırılmaya devam ettirilmesi suretiyle hakları kısıtlanamaz. Asıl işverenin işçileri sayılarak işlem görürler. Örnek; kara yollarında çalışan işçilerin iş mahkemeleri karar sonucu gereği kadroya geçmeleri gibi mevcut olan tüm işçi sendikaları, Sendikacı patronlar kendi şirketleri gibi kullanırlar. Şirketler profesyonelleşmiş uluslar arası faaliyet gösteren şirketlerde bile böyle bir keyfiyet yoktur. Siz her ay ödediğiniz aidatlarınızı sorgulayamıyorsunuz. O kadar şeffaf dürüstseler internet ortamında Web sitelerine koysunlar.

Genel Başkanların boy boy resimleri konuşmaları tüzükleri programlarını veriyorlar aidatlarla ilgili gelir giderler ile ilgili tek bir rakam göremezsiniz. Tüm sendikalarda bu böyledir. Devlet denetleme kurulu yetkisi var ama devlet sendikaları zaten denetleme ihtiyacı duymuyor. Neden duymuyor? Çünkü bunlar pek politik taleplerde bulunmadıklarından sadece fonlarla ilgilendiklerinden devlete şöyle bir sistem oturtulmuş.

Sen eğer devletin demokratikleşmesini talep etmiyorsan devletin ideolojiden arındırılmasını istemiyorsan yargının yansız ve bağımsızlığını talehp etmiyorsan yeni bir sivil anayasa istemiyorsan darbecilerden hesap sorulmasını istemiyorsan, Kürt sorununun çözümlü ve faili meçhullerin aydınlatılmasını istemiyorsan bende sizin fonlarınıza karışmam dercesine hesap vermeyen, hesap soramaz misali mevcut tüm işçi sendikaların bu çekvalf sistemi kaldırılmadıkça, delege sistemi bir tarafa atılmadıkça, Şubeler işçilerin kongreleriyle seçilmedikçe sendika Genel merkez, Bölge ve şube profesyonel yöneticileri ve sendika genel merkezlerinde ve şubelerde çalışanları arasında ücret uçurumu giderilmedikçe sendikalar işçiyi sömürmeye devam edecektir.

 Üniversitelerde YÖK nasıl denetleniyorsa işçilerde o kadar sendikaları denetleyebiliyorlar. Bir işçi 25 yıl çalışma sonucu ekmekli ikramiyesi aldığı ücreti karşılığı tazminatı profesyonel sendikacı 3 yılda hizmet ikramiyesi olarak almakta,3-5 kat maaş ikramiye yüksek yolluk harcırahlar araç yakıtı telefon vs, TÜRK –İŞ, HAK-İŞ, DİSK bakarsanız 10 yıl 20ve hatta 30 yıl sendikacı görebilirsiniz. Oysa sendikalar üyelerin ekonomik sosyal kültürel hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için işçiler tarafından kurulan anayasal ve yasal güvence altındaki kuruluşlardır. Sendikaların da işverenler gibi hizmeti karşılığında işçiye tazminat ödeme hakkı getirilmeli bu fondaki uçuk paraların işçiye dönüşümü sağlanmalı. Sendikanın bütün imkanları işçilere sunulmalı, işçiye hesap vermeli, sosyal tesisler lüks saltanatın karşılığı olmamalı. Çalışanlar olarak yakında 1 Yevmiye çok bulunup itiraz dilekçelerin imzalanıp genel merkezlere gönderileceği bilinmektedir. 1 Yevmiyenin yarım yevmiyeye indirilmesi talebimizin kesinlikle kabul edilmesinden yana olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

Okur mektubundan da anlaşılacağı üzere sendikacıların lüks içinde yaşamaları artık işçinin canına tak etmiş görünmektedir. İşçilerin hak ve hukukuna saygı göstermemeleri ve kişisel menfaatlerin işçilerin hakkının üstünde olarak görüldüğü imajı yaratılmış görünüyor ve sendikaların Asli görevlerini yerine getirmediklerinden yakınılıyor.

Bu yazı toplam 990 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
adm
08 Nisan 2016 Cuma 13:51
13:51
güzel bir konuya deyinmişsiniz halit hoca malesef gerçekler acıda olsa gerçektir işçiler uyanmalı
212.156.85.134
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim