• BIST 92.250
  • Altın 252,888
  • Dolar 5,8690
  • Euro 6,5917
  • Batman : 19 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

ŞİDDET VE CİNAYETLER...

22.08.2016 12:43
Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Konuk Yazar / Batman Haber Gazetesi

Bir İslam ülkesinde  yaşanan bu kadar acımasız şiddet ve cinayetler gösteriyor ki, İslam ahlakından, İslam prensip ve düsturlarından  nasiplenmiş değildirler... İslam ile  şiddet  ve terör asla bir arada zikredilmez. Birbirine zıt iki kutuptur. İslam'la bağdaşmaz hele sözlerin en güzeli olan Allah-u Ekber diyerek, tekbir getirerek cinayet işlemek olayın vahameti daha da büyüktür.

Bu cinayetler İslam ahlakıyla örtüşmez. İslam'da asla yeri yoktur olamaz... İslam akidesine göre: ''masum bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibidir.'' yaşanan olaylara bakış açımız bu perspektiften olmalı. İslam'ı bu anlayışla, bu inançla değerlendirmek lazım.Yani İslam'ın bir rahmet, şefkat doğruluk, adalet ve barış dini olduğunu bilmek lazım. Anlamak lazım. Bir insan bir kainattır kadar harika bir sanat eseridir.. Bir insanı öldürmek kainatın yer ve gök yüzün bozulması kadar vahim bir durumdur.

İslam rahmet dinidir. İslam iyilik güzellik ve hayat dinidir. Okuyarak, anlayarak, dinin ahlaki boyutunu hayatımızda yaşayarak sıkıntılarımızı çözebiliriz. İslam barış dinidir. İman, iadet, güzel ahlak dinidir. Bu evrensel değerler manzumesinden  uzak olunduğu için  şahsi bilgi ve  kanaatime göre bu vahim durumları milletçe  yaşıyoruz.

İhale kavgalarını, boşanma kavgalarını, adliye koridorlarında birbirlerini öldüresiye  alacak verecek kavgalarını, eşini çarşıda, sokağın ortasında darp ederek öldüresiye dövmeleri, silahla, şiddetle baskı uygulayarak öldürmeleri yaşanan bu vahim olayları, TV ekranlarında, haber bültenlerinde dehşetle, ibretle ve nefretle görüyoruz.. Canlı bombalarla sivilleri öldürmek kadar bir vahşet olamaz. Son zamanlarda Güneydoğuda işlenen bu cinayetler kabul edilemez. Batman’da sivil toplum kuruluşları basın açıklamasıyla bu vahşetleri lanetlemeleri takdir edilecek bir durumdur.

Üç gün önce Diyarbakır'da, Van'da, Elazığ'da, Bitlis'te peş peşe işlenene bombalı  araçlarla  intihar saldırılarında ölen Bölge insanı, ölen masum siviller, senin benim insanımız. En önemlisi onlar insan ve Müslümanlar. Hangi mantıkla, ne amaçla yapıldığı anlamak mümkün  değil.

Rahmet Peygamberimizin ahlakında, yaşayışınsa, sosyal ilişkilerinde, haşa bu tür cinayet ve şiddet olaylarını asla görmüyoruz. Sevgi, şefkat insanı, rahmet ve adalet timsal örneği  insan. O bütün insanlığa rahmet olarak gönderilmiştir. Dolayısıyla biz Müslümanlarında onun evrensel ahlaki değerlerini yaşamalıyız. İnsanlık dün olduğu gibi, bugün de onun rahmetine, şefkatine, üstün ahlakına muhtaçtır. Bir Müslüman için peygamber örnektir. Hepimiz onu örnek edinmeliyiz.  

Sanırım Peygamber Efendimizin, yaşam ikliminden uzak bir hayat yaşandığı için bu vahim olaylar yaşanıyor. Namaz, ibadet, kulluk bilinci Allah korkusu nedir bilmeye, bu manevi iklimden habersiz bir nesil yetişmiştir. Ellerin duaya kalkmadığı için, en önemlisi yaratılış amacını bilmediği ve yaşanmadığı için bu vahim tablolar ortaya çıkıyor.

Peygamberin hayatını okuyalım okutalım. En büyük ekonomik kalkınmayla beraber, gençleri, evlatlarımızı, insanlarımızı da manevi yönden kalkındıralım. İslam'ı okumak, kainatı okumak, Allah'ın sanat eserlerini okumak, bu şekilde kulluk bilinciyle yaşamak, hayırlı bir nesil yetişsin, şiddetin, cinayetlerin, zulmün önüne geçmek için, kötülüğün zararlarını, ''insanların en kötüsü, insanlara zararlı olandır. İnsanların en iyisi insanlara faydalı olnadır.'' prensibini öğretelim. Manevi yönden eğitim yoluyla, çocuklarımıza Peygamber ahlakını anlatan kitapları okumaya alıştırarak onları eğitelim. sevgiyi, şefkati, merhamet duygusunu aşılayalım. insan sevgisini, bütün canlılara şefkati öğretelim...

Bu ruh ve anlayışla insan yetiştirelim... O zaman göreceksiniz ki, insanlar huzurlu, mutlu olur diye düşünüyorum...

Bu yazı toplam 695 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim