• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Batman : 7 °C
  • ‘Huzurlu bir hayat yaşayın, başka bir derdimiz yok’
  • Eş Başkanlar: Hizmetleri Batman halkıyla birlikte yürüteceğiz
  • Bir ayda 872 bin yolcu taşındı
  • ‘Huzurlu bir hayat yaşayın, başka bir derdimiz yok’
  • Eş Başkanlar: Hizmetleri Batman halkıyla birlikte yürüteceğiz
  • Bir ayda 872 bin yolcu taşındı

‘TÜPRAŞ'ın geleceğinde ve faaliyetlerinde en büyük güvencesi sendikalı çalışanlarıdır’

08.04.2019 13:55
‘TÜPRAŞ'ın geleceğinde ve faaliyetlerinde en büyük güvencesi sendikalı çalışanlarıdır’
Petrol İş Sendikası Batman Şubesi toplu iş sözleşmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz tarafından yapılan açıklama şöyle “Ülkemizin en büyük ve yıllardır en fazla katmadeğer üreten sanayi kuruluşu olan TÜPRAŞ,  yurdumuzun dört ayrı bölgesindeki rafinerileri ve binlerce çalışanı ile ekonomiye son derece stratejik bir katkı koymaktadır. TÜPRAŞ, son dönemde yaptığı yatırımlarla bu stratejik önemini daha da pekiştirmiş ve sektördeki konumunu güçlendirmiştir. Bu durum, TÜPRAŞ'ın hem kârlılığına olumlu yansımakta hem de çalışan başına üretilen katmadeğeri arttırmaktadır. Kurulduğu tarihten bu yana 36 yıldır faaliyetlerini istikrarlı biçimde sürdüren TÜPRAŞ'ın bugünlere gelmesinde, oturmuş bir çalışma düzenine ve sendikalı işçisinin merkezinde durduğu sağlam bir çalışma kültürüne sahip olması büyük rol oynamıştır. TÜPRAŞ'ın en önemli özelliği, nitelikli, yetişmiş, deneyimli ve örgütlü bir işgücüne sahip olmasıdır. Bu sayede, ülke ekonomisi, ülke güvenliği ve toplumsal yaşam için son derece önemli bir yer tutan TÜPRAŞ rafinerilerinde, güvenli ve verimli bir faaliyet sürdürülebilmektedir.

‘TÜPRAŞ'IN GELECEĞİ SENDİKALI ÇALIŞANLARIDIR’

İşyerine sonuna kadar sahip çıkan ve rafinerilerin önemini bilen TÜPRAŞ işçisi, bu sorumluluk ve bilinçle çalışmakta, hakkını ve hukukunu bu çerçevede savunmaktadır. Fakat TÜPRAŞ'ta işveren, ne yazık ki, devam eden sözleşme müzakere sürecinde bu  sorumluluk ve hassasiyetten uzak bir tavır sergilemektedir.  TÜPRAŞ'ta Ocak ayı sonunda başlayan ve 2019-2020 dönemini kapsayan toplu sözleşme süreci, işverenin uzlaşmaz tutumu nedeniyle tıkanma noktasına gelmiştir. İşverenin önceki sözleşme görüşmelerinde gündeme getirdiği 3 yıllık sözleşme, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri konusundaki talep ve ısrarları sürmektedir. Petrol-İş ve TÜPRAŞ işçisi olarak, bu teklifleri baştan reddetmiş, bu tavrımızı geçtiğimiz günlerde dört rafineride yaptığımız eylemlerle ortaya koymuştuk. 3 Mart günü gerçekleşen son görüşmede, bu maddeler masada dururken, işveren bu kez alışılagelmişin dışında ve kabul edilemez bir ücret zammı modeliyle teklifte bulunmuştur. Ücret teklifinde önerilen bu zam sistemi, TÜPRAŞ'ta önceki müzakere dönemlerinde önerilmeyen ve işyeri kültürüne asla uymayan bir tekliftir. İşverenin uzlaşmaz tutumu ve alışılmadık tekliflerle müzakere sürecini tıkayan ısrarları, çalışma barışına büyük bir zarar vermektedir.

UYARIYORUZ...!

TÜPRAŞ'ın grev yasaklı bir işyeri olmasına dayanarak, çalışma düzeninde işçinin rızası olmadan bir değişiklik yapmaya yeltenmek büyük bir yanlış olacaktır. İşveren, TÜPRAŞ işçisinin yıllardır alınteri ile elde ettiği kazanımları ve işyerindeki çalışma ilişkilerinde oturmuş temel özellikleri göz ardı eden bir yaklaşımla sonuca ulaşamaz. TÜPRAŞ müzakerelerinde gelinen aşamada, 60 günlük süre içinde taraflarca anlaşmaya varılamadığından resmi arabulucu tayini başvurusunda bulunulmuştur. TÜPRAŞ gibi bir işyerinde, sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu'na gitmesi düşünülemez ve buradan bir çözüm çıkması beklenemez. İşverenin dayatmalarında ve uzlaşmaz tavrında ısrar etmesinin arkasında böyle bir düşünce ve beklenti olmadığını ümit ediyoruz. Sendikamız gerekli hassasiyeti göstererek ve sorumlu bir tavırla, son toplantıda müzakerelerin sürmesini istemiş ve masada kalınmasını açıkça beyan etmiştir.

‘BU TAVRIMIZIN İŞVEREN NEZDİNDE KARŞILIK BULMASINI BEKLİYORUZ’

TÜPRAŞ'ın bugün sahip olduğu sinerjiye ve güçlü konumuna ulaşmasını sağlayan; şirketin gelenek ve değerleri, oturmuş çalışma düzeni ve endüstri ilişkilerinde karşılıklı anlayış çerçevesinde oluşan çalışma barışıdır.  Bu değerlerin tesis edilmesinde en büyük paya sahip olan işçi kesimi olarak, işvereni müzakere sürecinde yaşanan sorunların çözülmesi ve yine bu değerlere uygun biçimde anlaşmaya varılması konusunda derhal adım atmaya çağırıyoruz.”

 

Bu haber toplam 164 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim