• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

'TÜPRAŞ’ın güvenlikçi alımında neden Batmanlı tercih edilmiyor?

16.01.2014 12:31
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’nin özelleştirilmesinden ve KOÇ tarafından satın alınmasından sonra rafinerimizin Batman’a daha çok yarar sağlayacağını ve istihdam alanında da Batman halkının tercih edileceği umudunu taşımıştık ancak TÜPRAŞ yetkilileri özelleşmeden hemen sonra bir dönem aldığı alımda bizleri hem memnun edici hem de alınmasına karar verilen elemanların özellikle Batmanlı olması şartını koyduklarına tanık olmamıza rağmen son zamanlarda TÜPRAŞ Güvenlik Müdürünün güvenlikçi alımında özellikle Batmanlı veya bölge insanının olmamasına azami ölçüde dikkat edildiğinin duyumunu almış bulunuyoruz.

Gerek TPAO ve gerekse de TÜPRAŞ’ın böylesi alımlarda batman veya bölge halkından olmamasına dikkat etmeleri son derece düşündürücü ve bir o kadar da manidardır.

TÜPRAŞ Güvenlik Müdürü Batman’ı veya Batmanlıyı sevmiyor olabilir ancak bu TÜPRAŞ gibi Türkiye’nin saygın bir kuruluşunun itibarını böylesi basit gerekçelerle zedelemeye kalkışmasını kabul edilir bir durum olarak görmediğimizi ifade etmek isterim.

TÜPRAŞ Batman Rafinerisi Müdürü’nün son derece iyi niyetli olduğundan kesinlikle kuşkumuz yok ancak Güvenlik Müdürünün böylesi aşikare bir şekilde ayrımcılığa kaçmasına da sessiz kalmaması gerektiğini vurgulamak isterim.

Batman’da bulunan kurum ve kuruluşların yetkililerinin buradan ekmeğini kazandığı, ekmeğini yediği, havasını soluduğu bu ilin insanına da gereken saygıyı göstermesi gerekir.. batman insanı neden hor görülüyor?

Batman insanı sevecen, Batman insanı sıcakkanlı ve Batman insanı son derece misafirperverdir, büyüklerine hiçbir zaman saygısızlık yapmayan, batman’a gelip görev yapan insanlara karşı her zaman konukseverliğini göstermiş bir halktır. Hal böyle iken bazı yetkililerin bölge ve Batman insanına karşı takındıkları bu gayri insani tutum ve davranışı son derece anlamsız ve bir o kadar da hoşgörüsüz bir olay olarak değerlendiriyorum, TÜPRAŞ Güvenlik müdürünün emekli bir albay olduğunu ve bu nedenle bölge halkına karşı yargısız bir tutum içinde olmasını bizler son derece üzüntüyle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum. Bölge insanını sevmiyor olabilir ancak unutmasın ki kurunun yanında yaşı da yakmanın son derece haksızlık olduğu gerçeğini de unutmaması gerekir diye düşünüyoruz. TÜPRAŞ Batman için büyük bir nimettir ve bizler bu nimete karşı hiçbir zaman olumsuz bir tavır içinde olmadık.

Batman insanı her demde haksızlıklara katlanmış, hiçbir zaman sesini yükseltmemiş ve sabırlı bir tutum içinde olmuştur. Bizler TÜPRAŞ’ı ve TÜPRAŞ yöneticilerini seviyoruz. Nitekim özelleşmenin ilk dönemlerinde aldıkları 73 elemanı da özellikle Batman’lı olmasına özen gösterdiklerini ve bunu da büyük ölçüde övgülere değer bulduğumuzu o dönemde dile getirmiş ve TÜPRAŞ yetkililerini bu insani tutumlarından ötürü takdire şayan görmüştük. Bu nedenle güvenlikçi alımında bir insanın bölge halkına karşı takındığı olumsuz tavır yüzünden TÜPRAŞ’ı kesinlikle töhmet altına sokma gibi bir niyetimizin olmadığını da vurgulamakta da yarar görüyorum

İşsiz sayısının her geçen yıl bir önceki yıla nazaran katmerleşerek arttığı ilimizde yaşayan insanların böylesi haksızlıklarla karşı karşıya bırakılmasına kesinlikle karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Batman halkına reva görülen ve bazı yetkililerin gazabına uğrama talihsizliğine uğrayan işsizlerimiz adına tüm yetkililere sesleniyoruz.

Batman’da fabrikaların bacası tütmüyor, bir tek TÜPRAŞ ve TPAO’muz var bu iki güzide kuruluş yetkililerinin de artık bu ilin insanlarına karşı negatif bakış açılarını değiştirmesi en büyük dilek ve temennimizdir. TÜPRAŞ Güvenlik müdürüne de bir sözümüz olacak o da lütfen eski anlayışla bölge halkına bakmayınız. Bölge insanı bugün fakru zaruret içinde yaşıyorsa bunun sorumlusu bu halk değil onları yönetenlerin bölgeyi fakru zaruret içinde bırakan siyasetçilerin olduğunu anlayınız. Bölge halkına karşı artık pozitif bakışla bakmaya özen gösterirseniz bu halkın ne kadar iyi niyetli ve ne kadar kadirşinas bir halk olduğunu göreceksiniz ve lütfen kurunun yanında yaşı da yakmamaya özen gösteriniz. Dileğimiz TÜPRAŞ yetkililerinin de bu konuya gereken hassasiyeti göstermesidir.

 

Bu yazı toplam 1094 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim