• BIST 97.149
  • Altın 289,249
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • Batman : 23 °C
  • Uca ve Başaran yaralandı
  • Hasankeyf ve Dicle vadisi için eylem yapılacak
  • ‘Kayyum darbedir darbelere boyun eğmeyeceğiz’
  • Uca ve Başaran yaralandı
  • Hasankeyf ve Dicle vadisi için eylem yapılacak
  • ‘Kayyum darbedir darbelere boyun eğmeyeceğiz’

‘Türkiye’de her iki kişiden biri ruh hastası’

09.05.2014 15:07
‘Türkiye’de her iki kişiden biri ruh hastası’
Ses Batman Şubesi, Mesleği bilimsel, nitelikli ve etik ilkeler ile yerine getirmeye çalışan tüm Psikologların 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü’nü kutladı.

Ses Batman Şubesi, Mesleği bilimsel, nitelikli ve etik ilkeler ile yerine getirmeye çalışan tüm Psikologların 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü’nü kutladı.

Şube Eğitim Basın Yayın ve Sosyal İşler Sektereti Salih Bayak tarafından yayımlanan basın açıklaması şöyle “Türkiye’de psikologların yaşadığı en temel sorun psikologluk mesleğinin, meslek yasası olmaması ve meslek tanımlamasının yapılmamış olmasıdır. Sağlık bakanlığı psikolog kimdir ne iş yapar sorusuna karşılık olarak sadece klinik psikolog kimdir sorusuna cevap vermiştir. Meslek yasamız olmadığından dolayı gerek resmi kurumlarda gerekse özel kurumlarda resmi bir meslek unvanı alamıyoruz aynı zamanda çalışma şekli ve koşullarımız netleşmemektedir. Yine meslek yasamız olmadığından kaynaklı farklı branştan kişiler psikolojinin alanına giren işleri ticari amaçla yapmakta hem psikologların hakkı suiistimal edilmekte hem de toplumun ruh sağlığı buna bağlı olarak da beden sağlığı tehlikeye atılmaktadır.

“EN TEMEL SORUN BAĞIMSIZ MESLEK”

En temel sorunumuz her lisans mezununda olduğu gibi bağımsız mesleğimizi icra edebileceğimiz başka branşa veya unvana bağlı olmadan çalışma yürütebileceğimiz meslek yasamızın olmasıdır. Sağlık bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda bireylerle mesleki görüşme yapabilmek için psikiyatri uzmanının sevk zorunluluğu gerekmekte, durum böyle olunca vatandaşın direk psikolog ile görüşme olanağı hakkı elinden alınmış olmaktadır. Aynı zamanda yapılan bireysel ve aile görüşmeleri psikiyatri uzmanının yapmış olduğu çalışma alanına eklenmekte psikologların resmi olarak yaptığı görüşmelerin maddi manevi karşılığı bulunmamaktadır.

“KADRO BULUNDURMA ZORUNLULUĞU HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Gelişmiş ülkelerde hastalar dilediği zaman psikologlarla psikoterapi yapabilmekte ilaç kullanmadan veya psikiyatrist yönlendirmesine zorunlu kalmadan psikologa gidebilmektedir. Son on yıl içerisinde birçok kurumda psikolog kadrosu bulundurulma zorunluluğu kaldırılmış, buna bağlı olarak kurumların inisiyatifine bırakılmıştır. Örneğin diyaliz merkezleri, rehabilitasyon merkezlerinde sosyoloji ve felsefe mezunu kişilere bir aylık sertifika eğitimi verilerek psikolog ihtiyacı bu şekilde giderilmeye çalışılmaktadır.

“HER İKİ KİŞİDEN BİRİ RUH HASTASI”

Üniversitelerde hemşire, doktor ve birçok meslek mensubuna aile danışmanlığı sertifikası verilerek yine psikologların alanına giren iş, branş dışı kişilerin yapmasına açılmıştır. Türkiye de kişisel gelişim, yaşam koçu, ilişki koçu gibi isimler altında psikolojinin alanına giren işleri hiçbir akademik eğitim almamış kişiler yapmakta toplumun ruh ve beden sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Toplum ruh sağlığı bilinçlendirme de en önemli görevi üstlenmesi gereken psikologlar bakanlığın yapmış olduğu Psikolojinin Tıbbi Uygulamalarında Yetkilendirilme Sınavı gibi hangi amaca yönelik olduğu belli olmayan sınavlara tabi tutulmuş maddi ve manevi zarara uğratılmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ülkemizde her iki kişiden biri ruh hastasıdır. Psikologlar mesleğini yapmak istiyor. Psikologlar yasa istiyor. Psikologlar emeğinin karşılığını istiyor… Psikologların tüm alt alanlarını kapsayacak, eşit ve adil haklar tanıyan bir meslek yasasının çıkarılmasını bir kez daha talep ediyoruz.”

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim