• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Yardım severiz ama belirli bir yere kadar

19.08.2014 17:52
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Önce Suriyeliler iç savaştan kaçarak ülkemize sığındılar. Buna ilaveten ülkemizin bir çok yerine Afganlılar yerleşti, akabinde de bilindiği gibi İŞİD zulmünden kaçarak ülkeye bu kez ezidiler akın akın gelmeye başladı. Tek çıkar yolları bizim ülkemize sığınmakla bulan bu insanlara ülkemiz insanı her zamanki yardımseverliğini ortaya koyarak onları da bağrına basma erdemliliğini göstermiştir. Bilindiği gibi ülkemizde de birçok fakirimiz. Yardıma oldukça muhtaç insanımız olmasına rağmen ülkemize sığınmakta çare bulanlara bu kadirşinas milletimiz her şeye rağmen yardımlarını esirgememekte ve kendilerine olağanüstü ev sahipliğini göstermektedir.

Bunlara paralel olarak bilindiği gibi doğal afetlerde de her zaman tüm dünya ülkelerine örnek teşkil eden yardımseverlik kavramının en büyük gerçekçileri yine ülkemiz insanı olmuştur. Düşünüyorum da Allah muhafaza ülkemizde böylesine kaoslar yaşansa ve ülkemiz insanı bir başka ülkeye sığınmak zorunda kalsalar sığındığımız yerde böylesine mükemmel bir yardımseverlik örneğini gösterirlermiydi diye hep acabalar çöreklenir kafamda. Özellikle b.atman halkının ne denli yardımsever olduğunu çeşitli vesilelerle görmüş ve tanık olmuşuzdur. Van depreminde Van’lı hemşerilerimize kucak açan, ülkemize sığınanlara karşı yapılan gerçek anlamdaki yardımseverlik hala hafızalarımdadır.

Şimdi ülkemizde Suriye, Şengal, Afganistan’dan gelen sığınmacıların sayısı sanırım 3 ya da 4 milyonu aşmış durumdadır. Türkiye olarak Milliyeti ırkı inancı ne olursa olsun ülkeye sığınanlara uzatılan yardım eli dünyada eşi emsali görülmemiş bir olaydır. Böylesine sevecen böylesine yardımsever bir milletin sırtının yere gelmesi asla mümkün değildir.

Ortadoğu coğrafyasında süren kanlı savaş nedeniyle ülkemizin bir cennet misali olduğu gerçeğiyle hareket edilmesinde büyük yarar vardır. Tüm bu güzellikleri insan olmanın gereği olarak içten gelerek yapma özverisinde bulunan milletimizin kafasında bir bakıma acabalar da oluşmuyor değil. Ne zamana kadar sürecek bu yardımlar ve ne zamana kadar ülkemize sığınanlara uzatılan eller uzanmaya devam edecek diye.

Ülkemizin birçok ilinde Suriye’den gelen insanlarla ülke insanı arasında nahoş olaylar son zamanlarda ortaya çıkmış bulunmaktadır. Gaziantep’te kiracı olarak oturan bir Suriye’inin ev sahibi kira parası istedi diye kiracısı konumunda olan Suriyeli tarafından bıçaklanarak öldürülmesi son derece düşündürücü bir hal almıştır. Kendilerine kucak açan, yardımlarını esirgemeyen insanlara misafir oldukları ülkenin insanının canına kast etmenin hiç ama hiçbir şekilde kabil edilir bir yanı olamaz. Arada bir hırsızlık olaylarına da karıştıklarını gerek yazılı medyadan ve gerekse de görsel TV ekranlarından izlemek bizleri gelecek için bir hayli endişelere sevk etmektedir.

Bu nedenle ben ülkemize sığınanlara elbette yardımları esirgemeyeceğiz ama misafir oldukları ülke insanına da nankörlük yapmalarına da tahammül etmemizin mümkünü olmadığını ifade etmek istiyorum. Bizler kargayı besleyeceğiz ancak gözümüzü oymalarına da asla müsaade etmemeliyiz diye düşünüyorum. Misafir haddini bilecek ve insan gibi yerinde oturup bu kadirşinas halka karşı nankörlük yapmayacaktır. Bu gün ülkelerinde savaş var diye sınır kapılarını ardına kadar açıp kendilerine sahip çıktığımız bu insanların ülkemizin huzurunu bozmamaları gerekir.

Batman halkı da yardımlar konusunda son derece hassas olduğunu her halükarda göstermiş ve elleri öpülesi insanlar olarak temayüz etmişlerdir. İlimizde de sayılar bir hayli fazla olan Suriye vatandaşlarından belirli bir kesimi ne yazık ki dilencilik yapmakta hatta sayıları gittikçe artmaktadır. Devletimiz onlara barınacakları, beslenecekleri kadar yardımı yapmaktadır ancak onlar bununla iktifa etmemekte dilenmeyi yeğ görmektedirler. Hem de öylesine bir hal aldı ki dilenmeler vatandaşlarımızın yolda yürümelerine bile rahatsız edilmeleri gözlemlenmektedir.

Hükümet yetkilileri dilenenler için ayrı bir kamp kurulacağı uyarısında bulunmalarına rağmen bunlar yine de sanatlarını yani dilenciliklerini sürdürmektedirler özellikle akşam saatlerini beklemekte ve akşam saatlerinde yine kahvehanelerde cadde ve sokaklarımızda dilenmeye devam etmektedirler. Bu kadarı da fazladır artık. İlimiz halkının duygusal bir millet olduğunun farkına varan ve her demde dilenmeyi yeğleyenlere artık batman’ da meydan boş bırakılmamalıdır ve yetkililerimizin bu konuya gereken hassasiyeti göstermeleri ve bunların aleni bir şekilde dilenmelerine gereken önlemi almaları halkımızı ve şehrimizi büyük ölçüde rahatlatacaktır diye düşünüyorum.

  

Bu yazı toplam 558 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim