• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Batman : 17 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

‘Yaşamım isyancı ruhumun yansımasıdır’

04.11.2013 12:25
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

 ‘Sevdası sürgün’ bu kentin sokaklarında emilen kanların çığlığını duydum

Pıhtılaşan donuk kanı kaldırımlarda koklayan yeşil kedilerin sinsi bakışlarına şahit oldum

Ağlayışını hissettim gökyüzünde yıldız tanelerinin

Üniformayla vurulan ‘Güneş’in çocuklarını duydum ateş dansında

Zafer sloganlarında

Güzel yüzlü çocuk

‘Direnmek gerek’ zulme karşı

Okuyup yazmakla, bilimle, felsefeyle

Ve

Sabırla…

Hem de ‘Zerdeşt’in sabrıyla

Muhammed ‘Qazi’nin vasiyet gibi

Arifçe olsun kalemin

Tarife gerek yok bilmek lazım

Yetinme gözlerinde kalmasın bakışları ‘Yılmaz’ın

‘Zilan’ olsun bedenin

Yürüyen ‘Kütüphane’ olmalısın ‘Newroz’ ateşinin umudunda

Sen de ‘Güneş’e sevdalan

‘Güneşe sevdalanmak kutsallığın zirvesidir

Ve

‘Güneşin kutsallığı ihanetsizdir

Sevdalan ki ondan bir parça olabilesin

Ruhlara gir; yeşereceksin, sabırla-umutla

Sevdan barış olur savaşa zehir

Yürekleri ısıt maviliklere dair

Ama timsahla dost olunmaz, yavrusunu yiyendir

Kekliğe sırt çevrilmez, arkadan kardeşini vurandır

Diyor ya şair

Bilirsin hepsi doğadan birer dengedir

Fakat ihanetin adı ve adresi yoktur

Yine de sev

Ama sevmesini bileni sev…

****

Onunla sohbete başladığımda yıllar önce yüreğimden beynime damıtarak adeta ‘hücrelerimden’ aldığım ilham ile ve ‘hücremde’ kaleme aldığım ‘Kutsal Güneş isimli şiirimden imgeler aklıma geldi. Aslında onunla Batman esnafının sorunlarını konuşmak için ziyaretine gitmiştim.

Kısa bir sohbetin ardından konu yerel seçimlere geldi. Ah çekerek, dilinden destanlar yazarcasına dökülen sözcükler yoğunlaşarak imgeleri ardı ardına sıraladı. Yüreğinin damarlarından ‘Avaşin’ misali ‘Solmaz’ şu cümleler döküldü dudakları arasından…

 “Sözümüz var. ‘Biz söz verdik Edip Solmaz’lara, failli meçhulde yitirdiğimiz bütün canlara. Biz söz verdik, çocuklarını bu uğurda kaybetmiş bütün analara.”

 Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ubeyit Akyıldız’ı anlatmaya çalışıyorum. Ubeyit Akyıldız ile yaptığım şiir tadındaki söyleşiyi keyif ile okuyacağınızı umuyorum…

ubeyit-akyildiz1.jpg

 

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1962 Batman doğumluyum. 1 Mayıs günü doğmuşum. Doğum günüm, aslında benim isyancı ruhumun yaşamıma yansımasıdır. Bu durum çok bariz bir şekilde yaşamıma yansımış durumdadır. 1 Mayıs dünya işçi sınıfının burjuvaziye karşı, yani emeğin sömürüye baş kaldırışı. Daha da netleştirecek olursak dünya, sömürülen halklarının sömürgeciliğe başkaldırı günü olduğunu söylersek daha doğru olur. İşte ben böyle anlamlı bir günde doğmuşum. Bu güne yakışır bir yaşam sürdürdüm, sürdürmeye de devam edeceğim.

Meslek yaşantımın 30 yılını esnaflıkla geçirdim. Tabiri caiz ise esnaf doğduk. Esnaflık yaşantımın devamında Batman esnafımız, Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yönetimine bizi uygun görerek başkanlığa getirdiler. Halen de görevime büyük bir onurla keyif alarak devam etmekteyim

Özelde Batman, genelde bölgemiz ve Anadolu esnafı ne durumda?

Aslında biz Batman’da bölgede ve Anadolu’nun çeşitli kentlerinde açılan büyük alışveriş merkezlerinin (Kiler, Migros, Gros, Bim, 101’ler) gibi alışveriş merkezlerinin finansmanlarının dış kaynaklı olduğu, yani küresel sermayenin tekelinde olduğu her bir yabancı sermayenin yüzde 51’lik ortaklığının sermayenin dış kaynaklı olduğu olayın vahametini ortaya koymuştur. Amaç kapitalist modernitenin sömürü ve yoksullaştırma politikalarını yoksul küçük sermaye sahibi esnaf kitlesini iliklerine kadar inip yok etmektir. Devletin Türkiye’de sayısı yaklaşık 5 milyonu bulan bu küçük esnaf kitlesini korumak amaçlı hiçbir tedbir ve yasasının geliştirilmemesi küresel sermayenin yok etmek için küçük esnafı kendi yerinde böylesine imha ve yok etme teşebbüsü devam etmektedir.

2 bin yılının başında AKP iktidara gelmeden önce sayısı milyonlar olan küçük ve orta ölçekli esnafa sözü ve ahdı vardı ki Avrupa normlarına da uyan, Avrupa’da standartif hiçbir tartışma götürmeyen ve hatta yasaları bile olmadan sadece kararnamelerle büyük alışveriş merkezlerinin küçük ölçekli esnafı koruma amacı ile çevre temizliği esas alınarak kenti trafik gürültüsünden daha bir rahatlatmak amacı ile ve buna benzer çeşitli nedenlerle alışveriş yerleşim alanlarının ancak kilometrelerce dışında açılmasına izin verilmektedir.

Bugün halen meclisin tozlu raflarında bekletilen küçük esnaf ve sanatkârı koruma yasası olan perakende satış yasası AKP iktidarı tarafından 11 yıl geçmesine rağmen bu esnaf kitlesine verilen sözler yerine getirilmemektedir.

Sizce esnafın en önemli sorunları nelerdir?

Yıllardır esnafın kanayan diğer bir yarası ise en çok olumsuz etkileyen sorunların başında biri de uzun zaman önce çeki ya da senedi kaşelenmiş olan veya kredi kartında gecikmesi olan bir esnafın sicilinin karalanması olayı, esnafın bankalardan alabileceği kredinin önüne alabileceği çek koçanın önüne çok talihsiz bir set olarak duruyor.  

Yerleşim alanlarında faaliyet yürüten çeşitli meslek gruplarındaki esnaflar için devletin valilikler ya da belediyeler ile işbirliği ile sanayi alanlarının açılması gerekiyor. Bu sanayi alanlarının da kent merkezlerinin dışında faaliyete konulması için kent bileşenlerini ortak bir çaba içerisine girmesi gerekiyor. Bu organizasyonda da en önemli rol devletin olmalıdır.

ubeyit-akyildiz2.jpg

Önümüzde yerel bir seçim var. Batman Belediye başkanını seçecek. Necdet Atalay’ı da göz önünde bulundurduğumuzda sizce aday olabilecek kişide aranacak kriterler ne olmalı?

Doğrusunu isterseniz Batman’ın siyasal, sosyal ve ekonomik farkındalığı ortada. Batman kenti halkıyla, özgeçmişiyle çok asil, soylu, kadim ve onurlu bir duruş sahibidir. Tarihsel geçmişini irdelediğimizde Kasım 1979 Edip Solmaz gerçeği her şeyi açıklamaya yeter ve artar bile.

Kısaca Batman’a böyle değindikten sonra devlet erkinin Batman’da yerel iktidarı ele geçirmede neden bu kadar yoğun bir çaba sarf ettiği gerçeği ortaya çıkıyor. Ama şu da unutuluyor ki Batman’ın zenginliği sadece yer altı kaynakları, yalnızca petrolü değil. Batman 1970’lerin sonundaki devrimci demokratik duruşu ile Batman 12 Eylül 1980 askeri faşist cuntanın devrimci demokrat yurtsever halka yönelmesi ile halkının zindanlara tıka basa doldurulması ile ağır bir insan kaynağı tahribatını da beraberinde getirmiştir. Yine 1990’ların başındaki failli meçhul cinayetlerin işlenmesinde Batman kentinin pilot bölge seçilmesi hiçte tesadüfî olmadığını da biliyoruz. Bütün bu imha yönelimlerine rağmen Batman’ın gelenekselleşmiş devrimci direniş kültür zenginliğine sahip olan bu halk onurlu, şerefli duruşundan asla ama asla ödün vermemiştir, vermeyecektir.

 

Sözümüz var. ‘Biz söz verdik Edip Solmaz’lara failli meçhulde yitirdiğimiz bütün canlara. Biz söz verdik çocuklarını bu uğurda kaybetmiş bütün analara. Batman; emekçilerin, yoksul köylünün, devrimci demokratların, bedel ödemişlerin kentidir. Batman somutunda halk kendi öz yönetimini benimsemiştir. Dün Edip Solmaz katledilirken, 2009 yerel seçimlerde 72000 bin oy alarak belediye başkanı seçilen ve seçildiği günden bugüne kadar Nejdet Atalay ceza evine konulmuştur. Yalnızca Nejdet Atalay ile kalınmadı, binlerce Kürt siyasetçi tutuklanarak zindanlarda siyasi rehin tutulmuşlardır. Edip Solmaz’ın katledilişinin üzerinden koca 34 yıl geçmesine rağmen TC yasalarında zerreyi mıskal sayılacak bir değişiklik yaşanmadığı gün gibi ortada bugün ki uygulamaların o günden tek farkı bugün zindanlara alınıyor olmamızdır. Daha doğrusu nefes alıyor olmamızdır. Hiç kimse unutmasın ki burada halka rağmen iktidar olunmaz ve olamazsınız, Batman’da.

Sizce nasıl bir aday olmalı?

Aday noktasında Batman halkının kendi belediye başkanını, belediye meclis üyelerini seçme noktasında hiç de karamsar değilim. Batman halkının objektif, reel, Batman ve sürecini realitesine uygun öz yönetim bilinciyle donatılmış, siyasal, sosyal, kültürel donanımlı, parti kültürünü, parti ahlakını, politik ahlak donanımını benimsemiş belirleyeceğinden hiçbir kuşku duymuyorum. Benim tercihim adayımızın yerelden yönetime getirilmesidir. Temennim, dileğim, isteğim yerelden bir arkadaşımızın yönetime getirilmesidir.  

Siz aday olmayı düşünüyor musunuz? Ya da belediye başkan adayı olmanız için teklif aldınız mı?

Halka rağmen bir şey olunmaz. Halkın bir öneri ve talebi varsa bu yönden verilecek her bir görev bizim için kutsiyet ahdeder. Bugün bu görevi lakıyla yapacak bu partinin yüzlerce kadrosu vardır. Halkın bu noktada karar mercii olduğu, söz sahibi olduğu bir dönemdeyiz. Demokratik siyaset tüm işlevliğiyle süreci örmektedir. Bize düşen çalışmaktır, çalışmaktır, çalışmaktır…

Şu anda Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanlık görevimi büyük bir heyecanla sürdürüyorum. Bence insanlar uzman oldukları alanlarda görev almalıdır. Ben de esnaf olduğum için bu alanda çalışmalarımı sürdürüyorum. 

Bu yazı toplam 2059 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim