• BIST 94.219
  • Altın 254,250
  • Dolar 5,8719
  • Euro 6,5725
  • Batman : 24 °C
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik
  • 170 bin 935 öğrenci karne sevinci yaşayacak
  • 2. Lig yolunda engel tanımadılar
  • Hasankeyf’te gerginlik

Yüzlerce Êzidî Batman’a sığındı

13.08.2014 17:37
Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

Ciwan Değer / Batman Haber Gazetesi

İŞID terörünün saldırılarından sonra canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kalan 500 civarında Kürt Êzidî Batman’a sığındı.

Kente gelen Êzidî’lerin Batman belediyesi tarafından Musa Anter Halkevinde kayıtları yapıldıktan sonra öncelikli ihtiyaçları giderilerek evlere yerleştiriliyor.

IŞİD terör örgütü zulmünden kaçan Êzidî sığınmacılar daha sonra çevre köylerde ve kent merkezindeki evlere yerleştiriliyor.

Belediyenin öncülüğünde, kentte bulunan STK’ların ve halkın da katkılarıyla Batman’a gelen Êzidî’lerin sıkıntılarını gidermek için gerekli çalışmalar yürütüyor.

IŞİD’İn işgali altında olan Şengal’den ve Kürdistan’dan Batman’a şimdiye kadar 500 civarında Êzidî Kürd’ün sığındığı bildiriliyor.

“GEÇMİŞTE YAŞANAN KATLİAMLARIN DEVAMIDIR”

nasir-tas-2.jpgIŞİD saldırılarından kaçan ve kente gelen Êzid’iler ile ilgili bir açıklama yapan Batman Belediye Başkan Yardımcısı Nasır Taş yıllardan beri Kürt halkının yok edilme politikalarının egemen güçler tarafından sürdüğünü ve son günlerde Şengal’de yaşanan katliamların bunun devamı olduğuna dikkat çekti.

“BU 73. KATLİAMDIR”

Asırlardan beri Kürt Êzidî’lerin zulüm ve katliamlardan geçirildiğinin altını çizen Nasır Taş, “Êzidî halkı üzerindeki baskı, zulüm ve katliamlar yeni başlamadı. Yüzyıllardır bu durum devam ediyor. Bu durum hem Kürt hem de Êzidî olmalarından kaynaklıdır. Sistemler ve devletler tarafından bunun için özel politikalar yürütmüştür. Tarihte Êzidîler 72 ferman yaşamışlar. Son olarak da IŞİD terörünün yaptığı da 73. fermandır. Bunun sebebi ise Kürt’leri parçalamaya yöneliktir” dedi.

“BU VAHŞİCE SALDIRILARIN KÜRT’LERİ BİRLEŞTİRECEĞİNİ UMUYORUM”

Son günlerde IŞİD çeteleri tarafından Êzidî’lere yapılan saldırıların insanın kanını dondurabilecek derecede vahşet niteliğinde olduğunu belirten Taş şöyle dedi:

Şengal’de yapılan saldırıların en büyük sebebi de savunmasızlıktır. Bölge hükümeti orayı yeterince koruyamadı. Bölge hükümeti Kürt’lerin birliğinde yetersiz kaldı ve katliamın sebeplerinden biri de budur. Bölge savunmasız kaldığı için katliam yaşandı. Fakat umutluyum ve inanıyorum, Kürt partileri birleşiyor. Özellikle Maxmûr’da bu birliği görmek mümkündür. PKK, YPG, Peşmerge ve YNK güçleri birleşerek çetelere karşı savaşıyor. Bu birlik Kürt’lerin özgürlüğü ve kurtuluşu için sebep olacak. Biz bu inancı taşıyoruz.

“AVRUPA’YA GÖÇ EDEN ÊZIDÎ’LERİN EVLERİNİ ONRARAK IŞİD’TEN KAÇAN ÊZIDÎ’LERİ YERLEŞTİRİYORUZ”

Şimdiye kadar 500 kişinin kendilerine başvuruda bulunduğunu, gelen Êzidî Kürt’lerin hepsine kalacak yer temin ettiklerini ve temel ihtiyaçlarının karşılandığını ifade eden Taş şunları söyledi:

Biz, Batman belediyesi olarak kentte faaliyet gösteren STK’larla birlikte, çetelerin zulmünden kaçmak zorunda kalan Êzidî halkımıza sahip çıkmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halkımız da gereken desteği veriyor, ama bu desteğin devam etmesini diliyoruz. Daha önce Beşiri ilçesi köylerinde yaşayan ve Avrupa’ya göç eden Batmanlı Êzidî’lerin boşaltmak zorunda kaldığı evlerini onararak Şengal’den gelen Kürt Êzidî’leri yerleştiriyoruz. Bu evlere 500 civarında kişiyi yerleştirdik. Batman’da da 100’e yakın kişiye yer bulduk. Bazıları da belediyenin misafirhanesinde kalıyor. Şimdilik imkanlarımı dahilinde sorunlarını çözüyoruz. Fakat daha çok göç bekliyoruz. Aileler gelmeye devam ediyorlar.

“HALKIN DUYARLILIĞI DEVAM ETMELİ”

Batmanlıların gelen Êzidî Kürt’lere gereken desteği verdiğini ancak bunun devam etmesi gerektiğini aktaran Taş, duyarlı olan herkesin bu insanlar için imkanlarını kullanmasını istedi.

Taş, gelen aileler için giyim, mutfak eşyası, ev eşyası ve gıdaya ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda yardımcı olmak isteyenlerin Batman belediyesi ile irtibata geçebileceğini ve bu konuda Batman halkına inançlarının tan olduğunu sözlerine ekledi.

ÊZIDÎ ŞEYHİ DE BATMAN’A GELDİ

Êzidî-seyhi.jpgAilesini alıp Batman’a gelen Êzidî şeyhi ziyad Tarix ise saldırılardan sonra canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kaldıklarını, burada başta Batman belediyesi olmak üzere halkın eviyle beraber yüreklerini de kendilerine açtığını dile getirerek Belediye eşbaşkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel’e teşekkür etti.

KÖYLÜLER AİLELERİ MİSAFİR EDİYOR

Batman belediyesi STK’larla birlikte bu konuda çalışmalarını sürdürürken halkın da duyarlılığı gözlerden kaçmıyor. Bunlardan bir tanesi de Yolkonak (Hicrê) köyü Muhtarı Saim Ekinci. Batman belediyesine kardeşi Osman Ekinci ile birlikte Batman belediyesine başvuran Saim Ekinci 2 ailenin bütün masraflarını üstlenerek kendi köyündeki boş evine yerleştirdi. Köye giden ailelerin yüzlerinde IŞİD terörünün üzerlerinde yarattığı savaş korkusu dikkatlerden kaçmadı.

“ZALİMLERİN ZULMÜNDEN KAÇIP BİZE SIĞINDILAR, BİZ DE KAPILARIMIZLA BERABER YÜREKLERİMİZ AÇTIK”

muhtar-saim-eknci.jpgİki aileye ev tahsis eden köy muhtarı Saim Ekinci, “Şenge’den ve Irak’tan kaçıp gelen Êzidî’ler Batman’a sığındı. Zulümden ve savaştan kaçmışlar. Bizim de onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Biz Batman belediyesine başvuruda bulunarak 2 ailenin bütün masraflarını üstlendik. Bize 2 aile verdiler, misafirlerimize ev verdik ve bütün ihtiyaçlarını karşıladık. Onlar için ne gerekirse yapmaya hazırız” diye konuştu.

“DEDELERİMİZ ASIRLARCA BERABER YAŞADI”

Köy muhtarı Saim Ekinci’nin kardeşi Osman Ekinci ise IŞİD’in yaptığı vahşete karşı sessiz kalmamak için gelen Êzidî’lere yardımcı olmak için ellerinden ne gelirse yapmaya hazır olduklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Êzidî’lere karşı yapılan bir vahşettir, zulümdür, insanlık suçudur. Bizim burada elimizden gelen ne varsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bize misafir olan Êzidî’lere kesinlikle esir gözü ile bakmıyoruz. Onlara kendimiz gibi bakacağız. Ne ihtiyaçları varsa hepsini karşılayacağız. Biz Êzidî’lerle beraber 200 yıl yaşamışız. Dedelerimiz beraber yaşamış.

“ÜZERİMİZE ATEŞ VE KAN YAĞDI”

Almanya’da yaşayan Ziyad isimli Êzidî ise IŞİD’in Şengal’e yaptığı saldırıyı duyar duymaz Kürdistan sınırına geldiğini belirterek yaşanan vahşeti söyle anlattı:

Saldırıları duyduğum gibi Almanya’dan geldim. Yaşanan vahşeti duyar duymaz sınıra geldim. IŞİD’in zulmünden kaçıp gelen Êzidî akrabalarımı sınırdan alıp buraya getirdim. Batman belediye başkanı Sabri Özdemir ve Batman halkı bize çok yardımcı oluyor. Bugün Êzidî halkının üstüne ateş yağıyor. Bundan dolayı kaçıyorlar ve Êzidî topraklarına kan yağıyor. Bu nedenle ben de yardıma geldim. Êzidî’lere yapılan bu zulme karşı PKK ve Kürt halkı direniyor. Büyük yardımları oluyor. Biz şu anda buradakileri düşünmüyoruz. Orada mahsur aç susuz kalanları düşünüyoruz. Bize yapılan iyilikleri de kötülükleri de yeryüzünde yaşadığımız sürece unutmayacağız.

“SALDIRI VE ACILAR KÜRTLERİ BİRLEŞTİRECEK”

ziyad.jpgYapılan saldırı ve acıların Kürt’leri birleştireceğini hatırlatan Ziyad... “Yaşanan bu acıların sonucunda Kürt’lerin artık birleştiğini fark ediyoruz. Şengal dağında mahsur kalan Êzidîleri de YPG ile PKK kurtarıyor. Orada IŞİD’in yaptığı katliamın boyutları anlatılmaz durumdadır. Çocukların kafasına sıkıp öldürmüşler. Hamile kadınları katlettikten sonra karınlarını kesip bebekleri bile çıkarıp öldürmüşler” dedi.

“KENDİMİZİ SAVUNACAK GÜCÜMÜZ OLSAYDI KAÇMAZDIK”

IŞİD’e karşı kendilerini savunacak güçleri ve silahları olsaydı kendi topraklarını bırakmayacaklarını söyleyen Hazım Şakir isimli Êzidî ise şunları aktardı:

Haberimiz yokken IŞİD baskın yaptı. Biz canımızı kurtarmak için kaçtık. Çünkü kendimizi savunacak hiçbir gücümüz yoktu. Batmana geldik. Belediye ve buradaki Kürtler bize sahip çıktı. Biz kaçtıktan sonra binlerce kişiyi katlettiler. YPG yetişmeseydi orada kalanların hepsini öldüreceklerdi.

IŞİD’İN ZULMÜNDEN KAÇAN ÇOCUK PARKLARA AKIN ETTİ

IŞİD teröründen kaçan aileleriyle birlikte Batman’a sığınan ailelerin çocukları yüzlerindeki korku ifadeleriyle Musa Anter Halkevi oyun parkına akın etti. Bazı çocukları yaşananlardan ve neden kaçtıklarından habersiz iken, yaşları büyük olan çocukların gözlerinde yaşadıkları korku psikolojisi adeta gözlerinden okunuyor.

img_0841.jpg

img_0839-001.jpg

Bu yazı toplam 2463 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim