• BIST 94.158
  • Altın 257,423
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • Batman : 22 °C
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da
  • HDP’li Uca: Seferberlik ruhuyla örgütleniyoruz
  • Milletvekili Uca doktor sıkıntısını meclise taşıdı
  • Hasankeyf’te büyük atlayış, 14 Temmuz’da

Zabıtalar görev yapamaz hale getirilmiş

10.06.2014 19:16
Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

Halit Beytüt / Batman Haber Gazetesi

İlimizdeki Belediye Zabıtaları verilen görevleri yapabilmek için çırpınıp dururken özellikle tablacıların şiddetine maruz kalmaktadır. Satış yapmaya elveriş olmadığı yerlere tablacıların buralarda satış yapamayacaklarını belirten Zabıta ekiplerine tablacıların şiddetle karşılık vermesi büyük bir sorunun oluşmasına neden olmaya başlamıştır. Satış yapmaları sakıncalı yerlere tablalarını koyup satış yapmakta ısrar eden tablacı esnafının zabıta ekiplerine saldırılarda bulunması şehrimiz in ne denli disiplinden uzak olduğunun bariz bir göstergesidir. Belediye eş başkanlarımızın bu konuya titizlikle eğilmeleri ve zabıtaların saldırılara maruz kalmamaları için gereken önlemi almalarının kesinlikle vakti gelmiştir.

Başka illerde bu tür esnafın satış yapmasına kesinlikle izin verilmez ve bu illerdeki zabıta ekiplerinin ikaz ve uyarılarına riayet edilir. Ancak Batman’da her nedense zabıta ekiplerine hasmane bir tutum içine irilir öve yaptıkları ikazlara asla riayet etmez, üstüne üstlük zabıtalara saldırılarda bulunmaktan da alıkoymazlar kendilerini. Bu nedenle de zabıtalarımızın görevlerini yapamaz duruma düşürülmüşlerdir. Bu konu basitmiş gibi görülebilir ancak şehrimizin de artık disiplinli bir şehir olması gerektiği gerçeğini de göz önünde bulundurularak gereken önlemin alınması konusunda ivedilikle bu olaylara el konulmalı ve ne gerekiyorsa yapılmalıdır diye düşünüyorum.

Bu konuda gereken önlem alınmaz v e esnafın zabıtalara karşı olan şiddet tutumuna seyirci kalınırsa ilerleyen zaman süreci içinde daha vahim olaylara neden olunacaktır. B:izler bu ilin düzenini bozanların ilimize halel getirdiklerine inanan insanlar olarak şehir disiplininin özellikle uygulanması gerektiğine inanıyoruz.

Zabıtalarımızın görev yapmalarına engel olanların bir an evvel ikaz edilmesi ve satış yasağı olan mahallerde kesinlikle satış yapmalarının önlenmesi konusu ele alınmalı ve bunda ısrarcı olanlara da gereken cezai müeyyide uygulanması getirilmelidir. Tablacı esnafında bir imaj vardır “ ben oyumlu onlara verdim nerede istersem orada satış yaparım bana kimse karışamaz) gibi bir düşüncenin hakim olduğu gerçeği vardır.

İşte saygıdeğer eş başkanlarımız zabıtalarınızın her gün dövülmesini istemiyorsanız bu tip olaylara hemen müdahale etmeniz gerektiğini acizane olarak hatırlatmakta yarar görüyorum. Bu ilde yaşayan insanlar bir ilde yaşadıklarını artık hafızalarına kaydetmelidir. Bir ilde uyulması gereken kurallar vardır ve bu şehirde yaşayan her vatandaşın bu kurallara uyma gibi bir sorumlulukları vardır. “Ben oyumu verdim bana karışamazlar” düşüncesi son derece komik ve yersizdir. Zabıtalarımızın maruz kaldığı saldırılar bizleri kesinlikle üzmekte ve görevlerini layıkıyla yapamadıkları içinde birçok kez eleştiri konusu da olmuşlardır. Görevlerini yapamadıklarının gerekçesi yukarıda değindiğim konulardır.

Bu yüzden Zabıtalarımızın da insan olduklarını ve bu insanların ekmek parası için görev aldıkları Belediye’de görevlerini yapabilmelerine mutlaka ama mutlaka olanak tanınmalıdır.

Her türlü şiddete maruz kaldıkları için görev yapamaz hale gelen zabıta memuru arkadaşlarımıza vatandaşında yardımcı olması artık kaçınılmaz bir sorumluluk haline gelmiştir. Tablacı esnafımızın da artık kendilerine bir çeki düzen vermesi ve onlarında ekmeklerini kazanmalarına yardımcı olunması gerekir ama yapılan ikaz ve uyarıları da kesinlikle göz ardı etmemeleri gerekir diye düşünüyoruz. Belediye eş başkanlarımızın bu konuya gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyor şehrimizde tablacı- zabıta kavgasını görmek istemediğimizi vurguluyoruz.

Bu yazı toplam 627 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Batman Haber Gazete | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0-488 214 62 62 | Haber Yazılımı: CM Bilişim